Uncategorized

Sualti Hokeyi Ile Tanisiyoruz 

Gaztemiz imtiyaz sahibi TSSF danismani Ethem Bakar ile Giresun Il Temsilcisi Cüneyt Sipal bir süre önce birlikte yaptiklari federasyon ziyareti sirasinda Sualti Hokeyi Erkek ve Bayan A Milli Takimlarinin 2011 Dünya Sampiyonasina hazirlanabilmeleri için kamp yeri ihtiyaci oldugunun belirtilmesi üzerine Giresun Valiligi, Giresun Belediyesi ve Giresun Il Özel Idaresi Genel Sekreterligi ile yapilan görüsmeler sonunda 24 kisiden olusan sporcu ve idareci kadrosunun Giresunda agirlanabilecegi karara baglanmis ve 24 Agustos 5 Eylül 2010 tarihleri arasinda kampin Giresun ilinde yapilmasina onay verilmistir.

 

Giresun ilinin 1.5 yildir Türkiye Sualti Sporlari Federasyonu tarafindan resmen üs yapilmasina yardimci olan bu son organizasyonda Giresun Valisi Sayin Mustafa Yaman ve Giresun Belediye Baskani Sayin Kerim Aksu ile Il Özel idaresi Genel Sekreteri Sayin Cumhur Melikoglu nun çok büyük gayretleri olmustur. Ayrica havuz tahsisi ve toplanti alanlarinin temini konusunda Giresun Gençlik ve Spor Il Müdürü Sayin Soner Maden de gerekli yardimlari yapmistir.

 

Bu organizasyon sirasinda Giresun iline 20 sporcu iki  federasyon yöneticisi, biri yabanci (Ingiliz) biri de yerli olmak üzere iki antrenör gelerek çalismalara nezaret edecektir.

 

Yine TSSF baskanimiz Sayin Ahmet  Inkilap Obruk ta iki günlügüne Giresun iline gelerek çesitli faaliyetlerde bulunarak il protokolüne ziyaret edecektir.

 


 

Sualti Hokeyi Bayan Millilerimiz Bir Müsabaka Sirasinda

 

SUALTI HOKEYI NASIL BIR SPORDUR?

 

Sualti hokeyi, Southsea Sub-Agua isimli kulübe üye olan Alan Blake adli Ingiliz dalgiç tarafindan 1954 yilinda kesfedilmis. Blake, kis aylarinda dalis gerçeklestiremedikleri için bu oyunu gelistirmis. Sonra uluslararasi bir oyun olarak ilk defa Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Hollanda ve Yeni Zelanda’da oynanmaya baslanmis. Zaman içerisinde gelismis ve bugün dünya ve Avrupa Sampiyonasi yapilmaya baslanmistir.

 

Zamanla bu sporu yapan ülkeler arasina Fransa, Slovenya , Ingiltere, Italya, Amerika ve Türkiye gibi ülkeler katilmistir. Ülkemiz 2000 yilinda yapilan Türkiye Sampiyonasinda seçilen Milli Takimla ilk yurtdisi müsabakasina Avusturalya ’da katilmis ve her geçen sene daha iyiye giderek 2007 yilinda Italya’nin Bari kentinde düzenlenen Underwater Games World Championship’e (Dünya Sualti Oyunlari) katilan milli takimlarimiz önlenemeyen yükselisini sürdürerek bayan ve baylarda dünya ikincisi olmustur.

 

Ayni Sampiyonada, Sualti Sporlarinda ilk kez bir Türk hakem de görev yapmistir. TSSF Genel Sekreteri ve Merkez Hakem Kurulu Baskani Oguz Aydin, Dünya Sampiyonasinda görev alarak Uluslararasi ilk Türk Hakemimiz olmustur.

 


 

Sualti Hokeyi Takimi Bir Müsabaka Sirasinda

 

SUALTI HOKEYI NASIL OYNANIR?

 

Sualti hokeyi palet, maske, snorkel, eldiven gibi temel ekipmani giymis 6’sar kisiden olusan iki takim oyunculari arasinda ve yüzme havuzu dibinde oynanan bir spordur.

 

Oyunun amaci havuz dibinde bir sualti hokey sopasi yardimiyla kursun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak dedigimiz topun sürülerek ve paslasarak karsi takimin kalesine gol atmaktir. Dört oyuncu her an oyuna girecek sekilde yedekte bekler. Oyuncu degisimi sinirsiz ve serbesttir. Çok yorucu ve oldukça efor harcanmasi gereken bir spor oldugu için sürekli oyuncu degisikligi yapilir.

 

Hokey sopasini tutmayan serbest elin, kural disi kullanilmasi, pak’i elle veya sopayi yanlis bir sekilde kullanarak ilerletme, rakip oyuncuya kasitli yapilan engelleme, çarpma ve önünü kesme, yedek veya cezali oyuncunun kural disi havuza girmesi (rakibin üzerine dogru atlama, baliklama atlama) gibi durumlar ise faul sayilir. Bunlar kasitli ve çok siddetli olursa 2 veya 5 dakika oyundan uzaklastirma cezasi verilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.