Uncategorized

Süper Valimiz D.Ali Sahin Süper Basladi

Valilik Binasi’na gelisinde polis mangasi tarafindan resmi törenle karsilanan Vali Dursun Ali Sahin, kendisini karsilayan yüzlerce kisiyle tek tek tokalasarak tanisti.
 
Vali Sahin’i Vilayet Binasi önünde Belediye Baskan Vekili Ahmet Yusufagaoglu, Cumhuriyet Bassavcisi Radi Akyol, Agir Ceza Reisi Serkan Çaglayan, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof Dr.Yilmaz Can, Vali Yardimcilari  Osman Demir, Cengizhan Aksoy, Günay Öztürk, Ahmet Yilmaz, Il Jandarma Komutani Albay Ufuk Özsoy, Il Emniyet Müdürü Cemal Levent, Ilçe Kaymakamlari, Il Genel Meclisi Baskani Osman Öden ve Il Genel Meclisi üyeleri, AK Parti Il Baskani Sabri Öztürk, CHP Il Baskani Mustafa Kisa ve diger Siyasi Partilerin yetkilileri, çok sayida Belediye Baskani, Sivil Toplum Kurulus temsilcileri, Daire Müdürleri ile Valilik çalisanlari karsiladi.
 
Tanismanin ardindan Sayin Valimiz Dursun Ali Sahin’in özgeçmisi okundu. Ardindan Vali Sahin kendisini karsilayanlara hitap ederek önemli mesajlar verdi.
 
 33 yillik meslek hayatinda ülkenin degisik yerlerinde görev yaptigini, Giresun’un da çok güzel bir yer oldugunu belirterek konusmasina baslayan Vali Sahin, “Yesille mavinin birlestigi yere, Giresun iline bundan üç hafta önce atandim. Istanbul’un 3.üncü yakasi olarak niteledigim, Yalova Valiliginde kisa bir süre görev yaptiktan sonra nasip burasiymis. Evet her kaderin üzerinde bir kader vardir. Her sirrin bir anahtari vardir. Bende sizlerle beraber görev yapmak üzere huzurunuzdayim” dedi.
 
Buraya gelmeden önce Ankara’daki degerli Giresun milletvekilleriyle,  Istanbul’daki, Gebze’deki Dernek yetkilileri ve sila hasreti çeken gurbetçilerle bir araya gelerek görüstügünü ve bilgiler aldigini kaydeden Vali Sahin,  kendisi için esas olanin Giresun ve Giresun’lular oldugunu söyledi.

 

Bugün 28 Mart, tesadüf odur ki Giresun’un plakasi da 28’mis.   Bunu da yeni ögrendim. Baslangiç güzel olursa güzellikler hep güzelligi çeker, iyilikler hep iyiligi çeker. Bende buna inanan bir kisi olarak huzurlariniza geldim” diyerek sözlerine devam eden Vali Sahin konusmasini söyle sürdürdü; “Hayatta hep dogrulugun ve dürüstlügün yaninda oldum. Tabii ki bende kendim gibi arkadaslarimin da öyle olmasini isterim. Yalanin kirmizisini, beyazini hiç sevmem. Hepsini ayni nitelige, ayni çuvala koyan kisiyim. Dobra dobra konusan benim için ideal kisidir. Yüzüne baska, sirtini dönüp gittigi zaman baska konusan insanlardan nefret ederim. Sizde nefret edersiniz.
 
Necip Fazil’in “Su iner yokuslardan, hep basamak basamak, Benimse alin yazin yokuslarda susamak” dizeleriyle konusmasina devam eden Vali Sahin sözlerine söyle devam etti; “Bugün hizmet için kapinizi çaldim ve geldim. Inaniyorum ki hizmetimiz büyük olur. Küçük islerle ugrasmak için gelmedim. Benim paydam Giresun’dur, benim paydam hizmettir. Atatürk ne güzel söylemis “Millete efendilik yoktur”. Hizmete efendilik vardir, Ben hizmete efendilige talip olmak için geldim. Ben kalem efendiligi, bürokratin efendisi olmak için gelmedim. Bütün arkadaslarimdan da böyle isterim. Hepsi sözünün eri olacak, yapamayacagi seyler söz vermeyecek. Söz verince mutlaka yapilmasi saglanmalidir. Biz Valilik olarak yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluslariyla hep beraber çalisacagiz. Sacin üçayagi yere mutlaka oturacak. Yoksa o tencere yemegini pisiremez. Genel Idare, Yerel Idare, Sivil Toplum Kuruluslari ile birlikte görev yapacagiz. Kapim devletin kapisi herkese açik, ama özellikle fakru zaruret içerisinde bulunanlara sonuna kadar açiktir. Hiç çekinmeden kapimi asindirabilirler.
 
Devlet idaresinde çatik kas döneminin bittigini, tebessüm, gülümseme döneminin basladigini dile getiren Vali Sahin, “Gülümsemeler insani mutlu eder. Benim idarecilerim, benim müdürlerim, belediye baskanlarim, onlarda öyle olmalidir” dedi.
 
“Hizmet edilen yerde mutlaka hata olabilir. Yatan aslandan yürüyen karinca daha hizlidir. Biz buraya yatan aslan olmaya gelmedik. Karinca olmak içinde gelmedik” diyen Vali Sahin konusmasini söyle sürdürdü; “Doguda ve batida bulunan illerin mesafesine, bunlarin seviyesine en kisa zamanda çikmak için, zirveye tirmanmak için geldik. Iki kisi camdan bakiyor. Birisi camin önündeki çamuru, digeri yildizlari ve ayi görüyor. Bizim hedefimiz yildizlar ve ay olacaktir. Hedefimiz daha açikçasi büyük olacaktir. Birlik ve beraberlik olmadan netice alinmayacagina inanan bir kisiyim.
 
Haci Bektasi Veli’nin “Bir olalim, Iri olalim, Diri olalim” sözünü hatirlatarak konusmasina devam eden Vali Sahin konusmasini söyle tamamladi. “Burada bir olacagiz, diri olacagiz. Böylece hizmetlerimizi sürdürecegiz. Tabii ki bunu sürdürürken diger illerden daha çok proje üreterek vekillerimizin de katkisiyla daha fazla ödenek alacagiz. Giresun’un ivmesini yukariya çikaracagiz. Bu arada en önemli görevimiz yol ve sudur. Önceligimiz yol, su olacaktir. Çünkü yol medeniyettir, kalkinmadir. Su ise hayattir. Kaymakamlarimizla, Vali Yardimcilarimizla, Belediye Baskanlarimizla güzel mesafeler alacagimiza inaniyorum. Eski eserlerimizin mutlaka bekçisi olacagiz. Bunlarin onarimini tez elden saglamaya çalisacagiz. Çevre konusunda Belediye Baskanlarimiz, Kaymakamlarimiz ve Valilerimizin görevinin %60‘i çevre ile ilgilidir. Çevre konusundaki hassasiyetimizi, çevre konusundaki hizimizi göreceksiniz. Diger illerin kat kat üstünde olacagiz. Yaylalarimizin sahibi olacagiz. Onlarin eksikliklerini en kisa zamanda tamamlamaya çalisacagiz. Dahasi sizin talepleriniz benim taleplerim olacak. Bir kez daha ifade ediyorum ki, Giresun’a hos sedayi getirmek için huzurunuzdayim. Artik durmak yok hep ileriye, hep ileriye. Sizlere selam ve saygilarimi sunuyorum.”
 
SAYIN VALIMIZ  DURSUN ALI SAHIN’IN ÖZ GEÇMISI
 
25.12.1950 Yilinda Düzce’nin Akçakoca Ilçesinde dogdu. Ilkögrenimini Düzce’nin Çilimli Ilçesinde, lise ögrenimini de Düzce ve Adiyaman’da tamamladi. 1975 yilinda Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
 
Meslegine 1976 yilinda Bolu’da maiyet memuru olarak basladi. Konya’nin Ermenek ve Nigde’nin Derinkuyu ilçesinde Kaymakam Vekilligi yaptiktan sonra 1980 yilinda Ege Ordu Komutanligi Sikiyönetim Savciligi’nda askerlik yapti.
 
1980 yilinda Samsun’un Kavak Ilçesine kaymakam olarak atandi. Daha sonra Kayseri- Sariz Kaymakamligi ve Mus -Malazgirt Kaymakamligi yaptiktan sonra 1986 yilinda Içisleri Bakanligi Mahalli Idareler Sube Müdürlügü’ne atandi. Bu arada Ingiltere de bir yil Ingilizce egitimi aldi. 1988-1992 yillarinda sirasiyla Içisleri Bakanliginda Personel Genel Müdürlügü Daire Baskanligi ve Egitim Daire Baskanligi görevini yürüttü. 

 

1992-2002 yillarinda sirasiyla Ankara Vali Yardimciligi, Istanbul Vali Yardimciligi ve Zonguldak Vali Yardimciligi görevinde bulundu. 1999 Marmara depreminden sonra kurulan Afet Bölge Valiligi Vali Yardimciligi görevine atandi, burada iki yil görev yaptiktan sonra 2001 yilinda tekrar Zonguldak Vali Yardimciligina atandi.
 
2003 yilinda Kartal Kaymakami olan Dursun Ali Sahin, 2005 yilinin sonunda da Bakirköy Kaymakamligina atandi. 18.08.2010 tarihinde Yalova Valisi olarak atanan Dursun Ali Sahin, 13.03.2011 tarihinde de Giresun Valisi olarak atanmistir.
 
Iyi derecede Ingilizce ve Arapça bilen Vali Sahin, görevi nedeniyle yurtdisinda pek çok egitim, seminer ve arastirmaya katildi. Kitaplari ve siirleri çok sevdigi bilinen Vali Sahin’in, 2008 yilinda Anilarla Yasamak adli bir kitabi da yayinlandi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.