SON DAKİKA!

Tarihi Zeytinlik Evleri Restore Ediliyor

Vali Dursun Ali Sahin, tarihi dokusuna uygun olarak restore edilmesi için Kolin Sirketler Grubu na evini satarak karsiliginda 3 ev alan Nermin Türker e tapularini teslim etti.


Sahin, göreve geldigi günden beri önemle üzerinde durdugu Giresun un eski evlerinin tarihi dokusunu koruyarak ön plana çikarma ve il turizmine kazandirma çabalarinin meyvelerini vermeye basladigini belirtti.


Önemli mimari özelliklere sahip evlerin aslina uygun olarak restore edilmesi ve turizme kazandirilmasi için baslattiklari girisimlerin devam ettigini ifade eden VAli Sahin, “Bu önemli tarihi dokularin yok olmamasi için restore edilip yöre turizmine kazandirilmasina öncülük ediyoruz. Bu kapsamda görüsmeler yaptigimiz Kolin Sirketler Grubu, Haci Hüseyin Mahallesi ndeki 3 katli eski bir evi satin aldi. Kisa sürede bu evi restore ederek bu kültürel degerin yeniden yasamasina katki saglayacak. Buna öncülük ettigimiz için bizler de mutluyuz” dedi.


VAli Sahin, kent merkezinde Kentsel Sit Alani içerisinde bulunan Zeytinlik ve Haci Hüseyin Mahallesi nde tarihi tescilli 86 evin 20 ye yakininin Kültür ve Turizm Bakanligi Kültür Varliklari ve Müzeler Genel Müdürlügü nün katkilariyla restore edildigini, ayrica 17 kisiden de ev alma sözü aldiklarini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.