GÜNCEL

TAŞARON İŞÇİLERİ EYLEMLERE GİRESUN’DAN BAŞLIYOR

İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdülaziz Özen, haklarını aramak için meydanlara ineceklerini söyledi.

Başkan Abdülaziz Özen yaptığı açıklamada, “Şimdi meydanlara inerek hakkımızı aramanın zamanı. Şimdi taşeron işçilerle adeta dalga geçer gibi ha bugün ha yarın diyenlere kitleyi, gücü göstermenin zamanı. Şimdi taşeron işçilerin Ülke geneli birlik ve beraberliğinin zamanıdır” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından taşeron işçilerin sorunlarının 28 Ocak tarihindeki Bakanlar Kurulu toplantısına getireceğini beyan etmesine rağmen Bakanlar Kurulu toplantısı içerisinde kadro veya sözleşme haklarından bahsetmeden sadece sunum yapıldığını öğrendiklerini belirten Özen, “Kamuoyunda konuşulan ve aldığımız bilgiler doğrultusunda başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na gelen çalışmayı yeterli görmeyip üzerinde çalışılma yapılmasının istemesi, bizlere ümit verdiği gibi çalışma bakanında dersine iyi çalışmadığını göstermektedir. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç’a sorulan, belediyelerde çalışan 18 bin sözleşmelinin yanı sıra diğer tüm sözleşmelileri de kadroya geçirecek bir çalışmanın olup olmadığı ve bu konunun gündeme gelip gelmediğine yönelik bir soru üzerine ise, Bakan Faruk Çelik’in bu konuyla ilgili bir sunum yaptığını söyledi. Bu konu üzerinde daha çok çalışılması gerektiğini belirten Arınç, ‘Onlara şu aşamada verilecek bir cevabımız yok. Bu konuyu bütünüyle ele aldık, bütünüyle de sonuçlandırmak istiyoruz. Umarım bundan sonraki Bakanlar Kurulu toplantılarında; hemen önümüzdeki değil, belki ondan sonra ki toplantılarda konu hakkında bir çözüme varacağız’ dedi. Cuma günü aynı amaca hizmet eden taşeron işçi dernek ve federasyon başkanlarıyla beraber çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı önünde basın açıklaması yaptık. Bu açıklamanın özetinde Bakanlar Kurulu’na gelecek tasarı içerisinde kadro veya sözleşme hakkımız olmadığı takdirde kabul etmiyoruz ve meydanlarda hakkımızı savunacağımızı söyledik. Şimdi meydanlara inerek hakkımızı aramanın zamanı. Şimdi taşeron işçilerle adeta dalga geçer gibi ha bugün ha yarın diyenlere kitleyi, gücü göstermenin zamanı. Şimdi taşeron işçilerin Ülke geneli birlik ve beraberliğinin zamanı. Mağdur edilen, hak kaybına uğrayan 500 bin taşeron işçiyi meydanlar almayacak. Meydanlara sığmayacağız. Çünkü asil olan bizlerin. Asiller vekillerden her zaman bir adım öndedir. Allah kısmet ederse Ankara da yapacağımız büyük miting öncesi ‘Taşerona Hayır Kamu ile Sözleşmeye Evet’ mitinglerimizi 23 Mart 2013 Cumartesi Giresun Meydanı’nda, 27 Nisan Cumartesi Sivas Meydanı’nda ve 25 Mayıs Cumartesi Kütahya Meydanı’nda gerçekleştireceğiz. En kısa zamanda bölgesel mitinglerimiz tamamlayıp taşeron şirket işçilerimizle birlikte hakkımız olanı Ankara Tandoğan Meydanı’ndan talep edeceğiz. Biz dernekler olarak diyoruz ki, Faruk Çelik bir an önce konuyu kadrolu veya sözleşmeli olarak kökten halletmeli. Aksi takdirde onun koltuğu da sallantıda olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.