EKONOMİ

TAŞERON İŞÇİLER İLK UYARI MİTİNGİ GİRESUN’DA

Kamuda çalışan taşeron işçiler, sorunlarını ve taleplerini dillendirmek için Giresun’da, ‘Taşerona Hayır, Kamu ile Sözleşmeye Evet’ mitingi düzenledi.

Osman Ağa Meydanı’nda düzenlenen mitinge Giresun’un yanı sıra Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerden de gelen yaklaşık 1500 işçi katıldı. Miting alanında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, alana girmek isteyenler sıkı kontrollerden geçirildi.

Taşeron işçilere destek vermek için Osman Ağa Meydanı’na gelen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Giresun Şubeler Platformu üyeleri, miting komitesi tarafından alana alınmadı. KESK üyeleri ile komite üyeleri arasında bir süre pankartla alana girip girmeme tartışması yaşandı. ‘Güvenceli iş, insanca yaşam’ pankartıyla alana girmelerine izin verilmeyen KESK üyeleri dışarıda kalıp miting komitesini protesto etti.

Türkiye Gençlik Birliği üyeleri ve pankartları alana alınmayınca Türk bayraklarıyla girdi.

Halayların çekildiği mitingin açılış konuşmasını yapan Giresun Kamu Şirket İşçileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hamza Türkmen, “Bizler artık ekmek korkusu, gelecek kaygısı yaşamak istemiyoruz” dedi. Amaçlarının ekmek ve gelecek davası olduğunu kaydeden Türkmen, “Taşeronu aradan kaldırmayı istiyoruz. Birilerinin cebine para girmesine karşıyız. O paraların çalışanların cebine girmesini istiyoruz. Gelecek kaygısı değil, kamuyla sözleşme yapmak istiyoruz. Biz de bu millete hizmet ediyoruz. Ekmek davamızın peşindeyiz. Sesimizi duyun ve sorunu çözün” dedi.

İşçi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Abdulaziz Özen de yaptığı konuşmada, taşeron işçilerinin çalıştıkları kurumlarda, kadrolu çalışanlarla aynı işleri yapmalarına karşın, özlük haklarının ihlal edildiğini, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.

Abdülaziz Özen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenerek, sorunları çözüm üretmesini istedi, “Milyonlar birinin bu işe dur demesini istiyor. Sayın Başbakanım, bu biri siz olun. Buna izin vermeyin, bu ülkede taşeron zulmüne son verin, kölelik düzenine son verin. Taşeron belasını da def edin” dedi.

Bir bölümü yağmur altında gerçekleşen miting sırasında bir kadın baygınlık geçirerek ambulansla Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Miting, oynanan oyunlarla olarak sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.