SON DAKİKA!

TMO FINDIK VERMEYE DEVAM ETMELİ

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 10 bin ton fındığın Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ne (FİSKOBİRLİK) aktarıldığını anımsatarak, “Birliğin desteklenmesi için bu aktarımın önemli olduğunu düşünüyoruz ve artırılarak devamını istiyoruz.” dedi.

Erim Yaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018 ürünü fındık rekoltesinin büyük kısmının piyasaya indiğini belirtti.

Çiftçi ve sanayicinin elindeki ürünün, yeni hasat dönemine 6 ay gibi zaman bulunmasından dolayı sektörün ihtiyacına cevap vermeyeceğini ifade eden Erim Yaman, bu nedenle TMO stoklarındaki fındığın önemli hale geldiğini vurguladı.

Erim Yaman, bazı kesimlerin ofisin elindeki ürünü piyasaya sürmesi için girişimlerde bulunduklarına dair kendilerine bilgilerin ulaşmaya başladığını aktararak, “TMO stoklarındaki fındığın kesinlikle piyasaya ticari anlamda sürülmesini istemiyoruz. Binlerce ton ürünün piyasaya girmesi, serbest piyasayı her yönden olumsuz etkileyecektir.” diye konuştu.

TMO tarafından 10 bin ton fındığın FİSKOBİRLİK’e aktarıldığını bildiren Erim Yaman, şunları söyledi: “Birliğin desteklenmesi için bu aktarımın önemli olduğunu düşünüyoruz ve artırılarak devamını istiyoruz. Ofisin depolarındaki ürün, ticari anlamda piyasa yerine daha fazla katkı sunma adına birliğe tahsis edilebilir. Yine TMO tarafından bu fındıkların, üzümde ve sütte olduğu gibi okullar ile askeri birliklere ücretsiz dağıtımları sağlanarak stokların eritilmesi sağlanabilir. Böylelikle piyasa ve FİSKOBİRLİK desteklenerek korunur, ayrıca iç piyasada fındık tüketimi de artırılmış olunur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.