SON DAKİKA!

TRÜF MANTARI ALUCRA’YI SEVDİ

Dünyada “kara elmas” olarak bilinen ve kalitesine göre 100 ila 3 bin 500 euro arasında fiyata alıcı bulan Trüf mantarını artık Giresun’un Alucra ilçesinde yetiştiriliyor.

Alucra Bölükçam Orman İşletme Şefliğince 2018 yılı mart ayında ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Topçam mevkiinde 2 hektar araziye Trüf mantarı aşılanmış olan meşe fidanları toprakla buluşturulmuştur.

Toprak altında yetiştiği için ülkemizde pek fazla tanınmayan ancak Dünyada gıda ve kozmetik pazarlarında binlerce euro’ya kadar alıcı bulan Trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması maksadıyla harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Trüf yetiştiriciliği hususunda önemli mesafeler kat etti.

TRÜF MANTARI KIRSALDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR İÇİN BÜYÜK KAZANÇ

Alucra Bölükçam Orman işletme Şefi Fatih Çöpoğlu tarafından Alucra ve Çamoluk ilçe sınırlarında varlığı tespit edilen trüf mantarı, çok değerli bir ihraç ürünü olmakla birlikte lezzetli bir yemeklik mantar türüdür. İşletme şefimiz Fatih Çöpoğlu; “Protein değeri etten daha yüksek olan ve az bulunan trüf mantarının ekonomik değeri çok yüksek bir odun dışı orman ürünüdür, eğer planlandığı şekilde yetiştirilebilir ve Alucra ilçe halkı tarafından yeterince korunup sahiplenilirse yöre halkı için bacasız fabrika durumunda olacaktır. Maddi kazancı oldukça yüksek olan bu mantar çeşidi için Alucra arazileri oldukça müsait olup, ilçede yaşayanlar için önemli bir kazanç kaynağı olacaktır” dedi.

HABER&FOTO: KADİR BEKİROĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.