Uncategorized

Tülay Dolu Klasigi

Alucra Egitim Dernegi katkilariyla, Yavuz Kayacik ve Derya Tosun Yilmaz in hazirladiklari Nagmelerde Alucra Ödül töreni görsel sunumlar ile izleyicileri etkisi altina aldi.Kültürel anlamda Anadolu ile baglantili yapilan ilk organizasyon Alucra’yi Anadolu’ya tanitmayi hedeflemis bu yapilan bu organizasyonda Anadolu sehirlerinden sairler eserleri ile katilimlari organizasyon hedefine ulasti.


Saat 13’de saygi durusu ve Istiklal Marsi ile baslayan programda önce Alucra Egitim ve Kültür Dernegi Baskani Tülay Dolu konustu. Dolu konusmasinda yarismacilara, jüri üyelerine ve katilan tüm konuklara tesekkür ederek ilçe bazinda belki de ilk defa yapilan böyle bir organizasyonun mutlulugunu yasadigini belirterek, “insallah bu ilk yarismamiz sizler tarafindan begenilerek devamini saglariz dedi. Dolu daha sonra “gerçekten de kelimeler sigmayacak kadar büyük olan Alucra sevgimizi dizelere döken sairlerimize tesekkür ediyor, emegi geçen tüm arkadaslarimizi huzurlarinizda tebrik ediyorum” dedi.
Program sunuculugunu Serpil Aydin ve Siir sölenine degerli büyügümüz Aydin Deliktasli, Dogan Yakupoglu, Ali Yöre, Giresun Dernekler Birligi Baskani Halil Kütük, Opt.Dr. Ömer Darama, Opt. Dr. Yusuf Lambaci, Ordu Alucralilar Dernegi adina yönetim kurulu Temel Demiröz, Hikmet Okuyar katildilar.


Jüri Onursal Baskani Ihsan Tekoglu yaptigi konusmada “basari bes unsura baglidir. Bu unsurlardan birinin eksik olmasi halinde basaridan söz edilemez. Bu organizasyonu yapan arkadaslarimizi takdir ediyoruz. Çünkü böyle bir is yapa insan mutlaka takdiri hak etmektedir. Bu arkadaslarimizi takdir etmek yaninda tebrik ediyoruz. Tebrik edilmeyen hiçbir is tekrarlanmaz. Bu arkadaslarimiza ayrica tesekkür ediyoruz. Peygamberimiz insanlara tesekkür etmeyen, Allah a sükretmez buyuruyor. Bu arkadaslarimizi ayrica tesvik ediyoruz. Yaptiginiz is basarili, tekrarini istiyoruz. Ve ayrica yapilan bu isi komsu il ve ilçelerimiz ve belki de köylerimiz için tavsiye ediyoruz. Kültür insanlarin vazgeçemeyecegi bir seydir. Topluluklar parasiz da yasayabilirler ama kültürsüz asla” dedi. 

Jüriligi Adana dan Gazeteci Yazar Münevver Duver, Sivas Yazarlar ve Sairler Dernegi Baskani Sabiha Serin, Yozgat tan sair ve yazar Murat Duman ile Ortanca Dergisi Genel Yayin Yönetmeni Deniz Sahinoglu tarafindan yapilan yarisma için gönderilen yüzlerce eser arasindan Yozgat’tan Salim Gülbahçe Alucraname adli eseriyle birinci oldu. Dereceye giren diger eserler ise Ibrahim Sasma- Karaman, Sevim Aslanalp – Sakarya, M. Nihat Malkoç – Trabzon, Nese Balikçi – Ankara ve Emine Sevinç Öksüzoglu seklinde gerçeklesti.

Yarismada Alucraname adli eseri ile birincilik ödülünü almaya hak kazanan Yozgat’li salim Gülbahçe’nin ödülü jüri üyelerimizden Yozgatli Sair Yazar Murat Duman tarafindan takdim edildi.


Alucra Sehrengizi adli eseri ile Karaman ilinden katilan Ibrahim Sasma ödül törenine mazeretleri nedeni ile katilamadi. Ibrahim Sasmanin ikincilik ödülü kargo ile adresine gönderildi. Üçüncülük ödülü ise Sakarya ‘dan katilan Sevim Aslanalp’in Alucra adli eserine verildi .Sevim Aslanalp’in ödülü yöre sanatçimiz Engin Ayar tarafindan takdim edildi.


Yarismamiza istirak edip derece alan Emine Sevinç Öksüzoglu semazenler esliginde Alucra adli eserini yorumlamasi ile büyük begeni kazanip salonda alkislarin yankilanmasina neden oldu.


Anadolu motiflerini üzerinde tasiyan yöre kiyafetleri Yanik Ahmet Sahinoglu’nun “Gözlerin” adli eserini yorumlayan Yanik Ahmet Sahinoglu ve Nese Balikci’da alkislardan nasibini aldi.


Alucra ilçemizin fahri hemserisi Ramazan Kurt Alucra ilçemize armagan ettigi tüm köylerin adini içeren metiye tarzindaki eseri yorumlarken siir’in her dörtlük arasinda yogun alkis aldi.


Ödül törenine Türk Halk Müzigi ile renk veren Ilçemizin yükselen sesi Mustafa Kara Tokat’tan Sönmez Kaya Espiye’den Melek Kümbül Gümüshane’den Tekiner Aksoy Engin Bay, Nurettin Karadeniz, Eski Karabörk Köyü Dernek Baskani Ömer Dindarol, Tiyatro sanatçisi Mustafa Tasbasi ve Ilçemizin hakli gururu Ayla Yilmaz türküleri Anadolu mozaiginden olusan türküleri bizlerin yaninda oldular.


Basinin yogun ilgi gösterdigi programa Ibrahim Balcioglu, Ethem Bakar, Nuri Yilmaz,Murat Tosun, Metin Rusen, Hikmet Okuyar, Filiz Demirkiran, Ugur Aydin, Mustafa Kiliç katildi.
 
Alucra Egitim Dernegi olarak, Etkinligimize katkida bulunan Alucra Vakfi Baskani Necdet Bekçi’ye, Canba firmasi Fevzi Çakmak Köyü Dernek Baskani Arif Baba’ya, Ihsan Tekoglu’na , Halk Bankasi Genel Müdür Yard. Selahattin Süleymanoglu’na Alucra Vakfi Halk Oyunlari Ekibi egitmenleri Betül Coskun ve Elif Kildaci ya sonsuz tesekkür ederiz.


Dip Not: Katilamayanlara da tesekkür ediyoruz.. Protokol yerlestirme sikintisi yasamadik…..www.alucra.com
Giresun Medya Platformu
Kelkit Vadisi Medya Birligi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.