Uncategorized

Ulastirma Bakanina 10 Trafik Sorusu

Soysal, Meclis Baskanligina, Ulastirma Bakani Binali Yildirim in yanitlamasi istemiyle verdigi soru önergesinde, 2009 yilinin ilk 6 ayinda 145 bin 330 trafik kazasi meydana geldigini hatirlatti, bu kazalarin azaltilmasi konusunda Bakanligin ne gibi çailismalar yaptigini sordu.


CHP li Soysal, Yildirim a su sorulari yöneltti:


“Son 5 yilda ülkemizde meydana gelen trafik kazasi sayisi nedir? Meydana gelen kazalarda kaç vatandasimiz hayatini kaybetmis, kaç vatandasimiz sakat kalmistir? Son 5 yil içinde trafik kazalarindaki artis orani nedir? Trafik kazalarinin olus nedenleri ile ilgili olarak bilimsel bir çalisma var midir, varsa bu nedenler nelerdir? Trafik kazalarinin engellenmesi için simdiye kadar ne gibi düzenlemeler yapilmistir? Giresun da yasanan sel felaketinde yollarda önemli mühendislik hatalari oldugu çok aci bir sekilde ortaya çikmistir. Trafik kazalarina yol yapimlarindaki mühendislik hatalari da neden olmakta midir? Mühendislik hatalarinin olmamasi için yerel yönetimlerle birlikte gelistirilmis bir denetim mekanizmasi bulunmakta midir? Özellikle büyüksehirlerde, sehir içinde yasanan kazalari azaltacak nitelikte trafik levha ve isaretleri konusunda getirilmis bir standart var midir? Sürücülerden kaynaklanan hatalarin engellenmesi için ehliyet aliminda öngörülen kriterlerin genisletilmesi düünülmekte midir? Baska ülkelerde de trafik kazalari yogunlugu bu oranda midir? (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.