SON DAKİKA!

Uluslararasi Giresun Aksu Festival Programi

Giresun Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Cinel, 4 bin yillik geçmise sahip Uluslararasi Karadeniz Giresun Aksu Festivali nin Türkiye deki en önemli festivallerden birisi durumunda oldugunu söyledi.
Cinel, belediye meclis salonunda düzenledigi basin toplantisinda, bu yil 20-23 Mayis tarihleri arasinda 33 ncüsü gerçeklestirilecek “Uluslararasi Karadeniz Giresun Aksu Festivali programinin belirlendigini dile getirdi. Festival kapsaminda bu yil kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerin gerçeklestirilecegini aktaran Cinel, geçen yillara göre festivalin, daha dolu dolu geçecegini belirtti.


4 bin yillik geçmise sahip Uluslararasi Karadeniz Giresun Aksu Festivali nin Türkiye deki en önemli festivallerden birisi durumunda oldugunu kaydeden Cinel, “Uluslararasi Karadeniz Giresun Aksu Festivali, Türkiye de en önemli festivallerden birisi. Mitolojik özelligi ve tarihi geçmisi bakimindan ülkemizde gerçeklestirilen 3 önemli festivalden biri. Kirkpinar, Manisa Mesir Macunu ve Giresun Aksu Festivali. Bu özelligimizi koruyup, gelistirme hedefindeyiz. Aksu Festivalimizi daha fazla tanitmayi amaçliyoruz.” dedi.


Festival geleneklerinin yasatilmasina önem verdiklerini vurgulayan Cinel, “Bu festivalin en önemli noktasi Rumi takvime göre 7 Mayis a denk gelen 20 Mayis günüdür. 7 Mayis günü halk arasinda Mayis Yedisi olarak nitelendirilmektedir. Bu günde insanlar Aksu Deresi nin Kardeniz e döküldügü alanda toplanir, sacayaktan geçme, denize 7 çift, bir tas atma, Hamza Tasi ve adanin etrafinin dolasilmasi gibi gelenekleri yerine getirir. Dilekler diler. Bu gelenek 4 bin yildir sürmekte. Bu yil festivalde geleneklerin yasatilmasina daha fazla agirlik verdik.” diye konustu.


Cinel, festival bütçesinin yaklasik 200 bin lira oldugunu, festivale Kosova, Romanya, Karadag, Bulgaristan ve Yunanistan ile Türkiye den bazi halk oyunlari ekiplerinin katilacagini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.