Uncategorized

Vali Dursun Ali Shin Oslo da

Karadeniz Bölgesi nden yaklasik 50 kisilik bir heyet, çesitli alanlarda bilgi alisverisinde bulunmak üzere Norveç ve Isveç e üçer günlük is gezisi düzenledi. Giresun Valisi Dursun Ali Sahin, Gümüshane Valisi Enver Salihoglu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani M. Suat Hacisalihoglu, Dogu Karadeniz Kalkinma Ajansi (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldirim ve Rize- Kalkandere Kaymakami Nedim Akmese nin de aralarinda bulundugu Karadeniz Bölgesi nden isadamlari, bürokratlar ve kamu görevlilerinden olusan yaklasik 50 kisilik bir heyet, çesitli incelemelerde bulunmak için Norveç e üç günlük bir ziyaret gerçeklestirdi.


Karadeniz heyeti, ziyaret kapsaminda Norveç Balikçilik ve Kiyi Isleri Bakanligi, Oslo Ticaret Odasi, Oslo Valiligi, Norveç Balik Üreticileri Federasyonu ve Türkiye nin Oslo Büyükelçiligi ne ziyaretler gerçeklestirerek bilgi alisverisinde bulundu.


PETROL Norveç IN IHRACATININ YÜZDE 50 SINI OLUSTURUYOR


Oslo Ticaret Odasi nda Türk heyetini agirlayan Norveç Dis Ticaret Isletme Müdürü Astri S. Platou, Norveç ekonomisi ve ülkenin ticaret firsatlari hakkinda görsel bir sunum yapti. Norveç in dünyanin petrol ihraç eden en büyük altinci ve dogalgaz ihraç eden en büyük ikinci ülkesi oldugunu söyleyen Astri S. Platou, ham petrol, dogal gaz ve boru hatti hizmetlerinin ülke ihracatinin yüzde 50 sini olusturdugunu kaydetti.


Petrolden sonra balikçilik, gemicilik, ormancilik ve metalürjik endüstrisinin Norveç in en önemli endüstrilerinin oldugunun altini çizen Platou, ülkenin ana ticari ortaklarinin ise Isveç, Almanya, Ingiltere, Amerika ve Çin oldugunu belirtti. Norveç genelinde 486 bin sirketin bulundugunu anlatan Platou, bu sirketlerin yüzde 90 nin 10 kisiden az isçisinin bulundugunu, sadece 650 kadar sirketin 250 den fazla çalisaninin oldugunu ifade etti. Platou, Norveçlilerin genel aliskanliklari, ticari disiplinleri ve is gelenekleri hakkinda da misafirlerini bilgilendirdi.


Programin ikinci gününde Norveç Balikçilik Bakanligi na bir ziyaret gerçeklestirerek ülkenin su ürünleri sektörü konusunda bilgi alan heyet, Türkiye nin Oslo Büyükelçisi Hayati Güven in rezidansinda verdigi kokteyle de katildi.


Norveç teki temaslarini tamamlayan heyet bugün Isveç in baskenti Stockholm e geçti. Isveç te Stockholm Ticaret ve Sanayi Odasi, Stockholm Bölgesel Kalkinma Ajansi ve Stockholm Balikçilik firmasini ziyaret ederek bilgi alis verisinde bulunacagi bildirilen heyetin 8 Temmuz Cuma günü yurda dönecegi bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.