Uncategorized

Vali Mustafa Yaman Ögretmenler Günü Mesaji

 “Devletimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün Basögretmenlik unvanini kabul edisinin ve Millet Mektebinin açilisinin yildönümü olan 24 Kasim da Ögretmenler Gününü kutlamanin mutlulugu içerisindeyiz.
 
Hiçbir maddi kiymetle ölçülemeyecek kadar saygin bir meslek olan ögretmenlik; sevgi ve fedakârligin yol göstericiliginde, milletimize hizmet etmenin en güzel yollarindan birisi olmustur.
 
Ögretmenlik, emek, özveri, sabir ve hosgörü isteyen, ögreten ve ögrenen arasinda güven ve sevgi iliskisine dayanan gücünü güvenden ve sevgiden alan kutsal bir meslektir. Yeni nesillerin ruh ve karakterine biçim veren, bugünün mimari, yarinlarin hazirlayicisi ögretmenlerimize çok sey borçlu oldugumuz iyi bilinmelidir.
 
Sahip olduklari bilgi, kültür ve deneyimi; anlatarak, göstererek, benimseterek kusaklara aktaran ögretmenlerimiz, bu özelliklerinden dolayi yasadiklari çevrenin öncüsü olmuslar, üstlendikleri bu yüce görev nedeniyle, toplumda her zaman özel ve saygin bir konum edinmislerdir.
 

Büyük Önder Atatürk; “ Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar ögretmenleri ve egiticileri, sizler yetistireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktir. Eserin kiymeti, sizin maharetiniz ve fedakârliginiz derecesiyle mütenasip bulunacaktir.” diyerek ögretmenlige verdigi önemi vurgulamaktadir.
 
Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakimindan kalkinmis olmasi ögretmenlerinin üstün çalismalarina baglidir. Çocuklarimizi ve gençlerimizi, çagimizin gereklerine ve ihtiyaçlarina cevap verebilen, milli ve manevi degerleri benimseyip özümsemis, demokratik kültürü kavramis fertler olarak yetistirmek ögretmenlerimizin oldugu kadar hepimizin ortak sorumlulugudur.
 
Sevgili Ögretmenler;
 
Sizler aydinligin simgesi, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren birer öndersiniz. Fertlerin yetismesinde büyük  rol üstlenen ve bizleri gelecege hazirlayan fedakârca çalisan vatan sevdalisi kahramanlarsiniz.
 
Almis oldugunuz egitim ve sorumluluk suuruyla görevlerinizi bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra da- büyük bir ciddiyet ve titizlikle yerine getireceginize inaniyorum. Bu vesile ile Basögretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal etmis ögretmenlerimizi rahmet ve minnetle aniyor, görevdeki ve emekli tüm ögretmenlerimizin, ‘Ögretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.