Uncategorized

Valiye Beyaz Esya Davasi

BEYAZ ESYALAR SPOR SALONUNA SIGMADI


SON kararname ile Giresun’a atanan ve yerel seçimler öncesinde beyaz esya dagitarak gündeme gelen eski Tunceli Valisi Mustafa Yaman hakkinda Yargitay 8’inci Ceza Dairesi’nde 298 sayili Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkinda Kanun’a muhalefetten 6 aydan 1 yila kadar hapis cezasi istemiyle dava açildi.


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Yaman’in, yerel seçimler öncesindeki esya dagitiminin, seçimin düzenine ve dürüstlügüne iliskin YSK kararlarini uygulamakta duyarsizlik gösterdigine hükmedince, Yaman’i Içisleri Bakanligi’na bildirdi. Bakanlik da konunun incelenmesi ve arastirilmasi için 2 mülkiye basmüfettisi görevlendirdi. Yargitay Cumhuriyet Bassavciligi da bu sirada Vali Yaman hakkinda sorusturma baslatti. Iddianameyi kabul eden Yargitay 8’nci Ceza Dairesi, bunun üzerine durusma günü belirledi. Yaman’in muhalefet ettigi öne sürülen 298 sayili Kanun’un 63/b maddesi, “Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç, gereç ve imkanlarini siyasi bir partinin veya adayin emrinde veya herhangi bir siyasi faaliyette çalistirmalari, kullanmalari veya kullandirilmalari yasaktir” hükmünü düzenliyor. Ayni yasanin 154. maddesinin son fikrasi ise 63. maddede yazili yasaklara uymayanlarin 6 aydan bir yila kadar hapis ve para cezasina çarptirilmasini öngörüyor.


Tunceli’de esya dagitiminin yankilari sürerken bir de afis skandali yasanmisti. Tunceli Valiligi Özel Idare Genel Sekreterligi’nde yapilan Meclis toplantisina katilan DTP’li üyeleri, Genel Sekreterlige ait depoda AKP’ye ait Seçim malzemelerinin tutuldugunu belirterek depoda arama yapilmasini istemisti. Depoya inen Meclis üyeleri, burada AKP’ye ait Seçim afisleri, bayraklar, flamalar, Basbakan Tayyip Erdogan’in 24 Ekim 2008 günü kente geldiginde partililerin astigi pankartlar oldugu görmüstü.


Tartisilan yardim


Yerel seçimlerden önce Tunceli Valiligi ile bagli 7 ilçe kaymakamlarinin düzenledigi ’Her eve bir beyaz esya’ projesi kapsaminda, saptanan 3 bin 300 aileye beyaz esya dagitilmisti. Kis nedeniyle esyalar güçlükle sahiplerine ulastirilmisti. Tunceli merkez ilçe ve köyleri için, 1677 aileye 881 buzdolabi, 475 çamasir makinesi, 887 kanepe, 414 ocakli firin, 191 televizyon ve uydu cihazi, 42 elektrik süpürgesi, 61 hali, 56 bilgisayar, 8 sofben ve 5 bulasik makinesi dagitildi. YSK’nin hakkindaki suç duyurusuna ragmen Yaman esya yardimini sürdürüp “Fakire yardimdan ceza alacaksam alayim” demisti. Basbakan Tayyip Erdogan da “Beyaz esya dagitimi”na sahip çikarak “Tunceli Valisi’nin hassasiyetini tebrik ediyorum” diye konusmustu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.