SON DAKİKA!

YAĞLIDERE HACI ABDULLAH HALİFEYİ ANDI

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Müslümanlığın yayılmasında büyük rol oynadığı bilinen ve Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Trabzon Valiliği sırasında hocalığını yapan Hacı Abdullah Halife, Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Tekke (Tuğlacık) köyünde anıldı.

Yağlıdere ilçesi Tuğlacık köyünde düzenlenen etkinlikte Hacı Abdullah Halife’nin Tuğlacık köyündeki türbesi, tekkesi ve camisi ziyaret edildi. Etkinlikte vatandaşlar Hacı Abdullah Halife’nin asasını bir kayaya vurarak su çıkardığı rivayet edilen su kaynağına ilgi gösterdi.

Dönemin padişahları tarafından yazılan fermanlar, beratlar ve Hacı Abdullah Halife’nin yazdığı el yazmaları ile kullandığı eşyalar da ilgi gördü.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğullarıı, burada yaptığı konuşmada, Hacı Abdullah Halife’nin manevi mirasını seslendirmek ve onu yad etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

“Bizim kalbimiz bir atıyor değerli kardeşlerim. Yüreğimiz bir atıyor. Aynı hedefe odaklanmış kişileriz.” diyen Sarıfakıoğulları, “Elhamdülillah biz birlik ve beraberlik içinde bulunduğumuz müddetçe, devlet ve millet bir olduğu müddetçe hiçbir şeyden korkmamızın anlamı olmadığının da gücümüzün de farkına vardık. Bunu 15 Temmuz’da da adeta haykırdık.” dedi.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Anadolu’nun İslamlaşması noktasında manevi büyüklerin, Allah dostlarının, Hacı Abdullah Halife gibi Anadolu’ya yayılmış yüzlerce gönül dostunun üzerlerinde çok büyük hakkı ve emeği olduğunu belirtti.

AK Parti Giresun Milletvekili Avukat Kadir Aydın ise bu coğrafyanın tesadüfen seçilmiş bir coğrafya olmadığını belirterek, “Hacı Abdullah Halife’yi anlamanın bize ve topluma faydası olacaktır. Hacı Abdullah Halife gibilerin oturdukları yerler yaptıkları işler tesadüf değildir, mutlaka bir sebebi vardır. Hacı Abdullah Halife ve O’nun gibiler bu yerlerin bekçileridir. Diğer bir ifadeyle bu coğrafyanın çivisidir. Bizim de bu değerlere hizmet etmemiz ayrı bir önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Törene Espiye Kaymakamı ve Yağlıdere Kaymakam Vekili Dede Musa Baştürk, Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, Üçtepe Belde Belediye Başkanı Harun Öztürk, Giresun İl Jandarma Komutanı Albay Murat Yakın, Giresun İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Giresun Müftü Vekili Murat Mutlu, Yağlıdere Müftüsü Fatih Sarıgül ve vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.