SON DAKİKA!

YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ DERVİŞ KARA UYARDI

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Giresun Veteriner Hekimler Odası Başkanı Derviş Kara, kurbanlıklarda görülebilecek hastalıklarla ilgili uyarılarda bulundu.

Giresun Veteriner Hekimler Odası Başkanı Derviş Kara, kurbanlıklarda sağlık açısından dikkat edilmesi gereken hastalıklara dikkat çekti.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Derviş Kara “Kurban bildiğimiz gibi dini, sosyal ve ekonomik boyutu olan bir ibadettir. Bu ibadet yapılması sırasında halkımızın sağlıklı gıda tüketmesi bizim en büyük isteğimizdir. Hayvanların özellikle iç organlarında paraziter hastalıklara sık rastlanır. Özellikle akciğerde kist hidatik paraziti eğer imha edilmezse insanlara da hastalık oluşturma ihtimalleri vardır. Hayvanlar haliyle dış ortamda otlayan ve sularını zaman zaman kirli su kaynaklarından veya derelerden içer. Dış etkilere ve parazitlere açık bölgelerde beslenme ve su ihtiyaçlarını karşılayan canlılar, parazitlerin yumurtalarını alarak bağırsaklarından akciğerlerine, karaciğerlerine ve iç organlarına geçebiliyor. Kesim sırasında birçok hayvanın akciğer ya da karaciğerinde bu kist hidatik denilen parazitleri görüyoruz. Bu kistlerin yumurtaları veya kistlerin içerisinde bulunan sıvıdaki etkenler insan bağırsaklarında da aynı şekilde çoğalarak vücudun çeşitli yerlerinde su keseleri oluşumuna neden olabilir. Özellikle de akciğerlerde lokalize olması durumunda ciddi ameliyat operasyonlarıyla beraber tedavisi mümkün olabiliyor. Bunun dışında hastalıklar tüberküloz, bruselloz, şarbon gibi hastalıklarda zaman zaman ölümcül sonuçlara neden olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.