SON DAKİKA!

YURTDIŞINDA GİRESUN YAYLA ŞENLİĞİ DİLLERDE

Bu sene 4. kez düzenlenen NRW Karadeniz Yayla Şenlikleri, Duisburg Rheinpark’ta yapıldı.

Giresun’un Yurtdışında kurulan ilk derneği olan ve bir süre önce yaptığı kongre ile Barış ül başkanlığında yeni yönetim oluştruan Yurtdışında Giresun Derneği tarafıdnan düzenelenen yayla şenliğine Almanya’nın farklı şehirlerinden ve Avrupa’nın NRW’ye yakın ülkelerinden gelen Karadenizliler, Rheinpark’ta özlem giderdiler.

Üç gün süren şenlik boyunca, Türkiye’den gelen Karadenizli sanatçılar ve Avrupa’da bulunanlar, türkü söyleyip hep birlikte horon oynadılar.Yöresel yemekler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. El yapımı elbise ve hediyelik eşyalarda şenlik süresince sergilendi. İlk günden çadırlar kuruldu, uzaktan gelen misafirler ağırlandı.

Üç Karadeniz derneği bir araya gelerek,Yurtdışında Giresun Derneği, Krefeld Karadenizliler Derneği ve Trabzon-Şalpazarlılar Derneğinin organize ettiği şenlik, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Yaklaşık beş bin kişi şenliği ziyaret etti. Duisburg, Rheinpark, şenlik için iyi şeçilmiş bir yer, genişliği, çimeni ve yeterli park alanıyla ihtiyaçların karşılanmasında hiçbir sıkıntı yaşanmadı.

Uzaktan gelenler yakınlarıyla buluşup hasret giderdiler. Yaşlı, genç ve çocuklar bu şenlikte beraberce eğlendiler. Yorgunlukların atılması, bozuk morallerin düzelmesi için en iyi çözümün, müzik ve folklor oyunları olduğu bilinmektedir. Sağlıklı ve huzurlu toplum için arada bir yapılması gerekir.

Yayla şenliklerinin tarihçesine baktığımız zaman, milatten önce beş bin yıllarına dayandığını Çin kaynaklarından öğreniyoruz. Günümüze ve Avrupa’nın ortasına taşınan bu geleneksel kültürü zenginleştirmemiz gerekiyor. Yine Çin kaynakları, yaylalarda kış hazırlığını yapan Türkler yorgunluklarını atmak için, düzlüklerde yemek pişirip eğlence yapıyorlar demektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.