SON DAKİKA!

ZİRAAT ODALARI GENEL BAŞKANI FINDIK ÜRETİCİSİNİ UYARDI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği ( TZOB ) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ( TMO ) 2018 fındık taban fiyatını açıklamakta gecikmesi nedeniyle fındığını 12-13 TL’den satmak durumunda kalan fındık üreticisini uyardı.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde TMO’nun piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirerek, “Üreticimize sesleniyorum; TMO’yu bekleyin. Fiyat TMO’da yüksekse fındığınızı TMO ’ya, piyasada yüksekse piyasaya verin, kesinlikle emanete fındık bırakmayın” dedi.

Fındığın, Karadeniz Bölgesi’nin ana geçim kaynağı olduğunu ve Karadeniz çiftçisinin gözü kulağının alım fiyatlarında olduğunu vurgulayan Şemsi Bayraktar, “ TMO piyasaya girecek. Fakat, TMO’nun, üretici maliyetleri, enflasyon ve üretici refahı göz önünde bulundurularak piyasaya en az kilogram başına 15 liradan girmesi gerekir” diye konuştu.

Üreticinin piyasa fiyatlarını takip etmesi, kendisi için hangi fiyat karlı ise ürününü oraya satması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar; Fiyat 15 TL’nin üzerine de çıkabilir, Piyasadaki fındık fiyatının üzerinde bir fiyat vererek ödemesini bir ya da iki hafta içinde yapacağını söyleyip, çiftçinin elinden fındığını alanlar olduğu duyumları da kulağımıza geliyor. Ortada ne sözleşme var ne para takası var. Üreticinin bir yıl boyunca emek harcadığı ürününü alarak kayıplara karışıyorlar. Üreticilerimize sesleniyorum, tanımadığınız insanlara fındığınız vermeyin. Fiyatların 15 liranın üzerine çıkabileceğini, üreticinin acele davranmaması gerektiğini, fındığı ihtiyacı kadar satmasının kendi çıkarına olacağını da sözlerine ekledi. Fındığın ülke ekonomisine her yıl yaklaşık 2 milyar dolar döviz getirisi sağladığını da belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.