Uncategorized

Antalya da Osmanaga Çalistayi

Bu çalistayin temel konusu “Osman Aga ve Ali Sükrü Pasa olayi,öncesi ve sonrasi ” olacak.


Eylül 1920 de kars ta, inönü de, iç isyanlarda (pontus, koçgiri, bolu-düzce) ve milli mücadelede (42. Ve 47.> giresun gönüllü alaylari ile) “?bir hilal ugruna” canlarini feda edenlerin
torunlari olarak, hep birilerinin gölgesinde, hep birilerinin dediklerinin, > ileri sürdüklerinin, kabul ettirmeye çalistiklarinin baskisi ile karsi  karsiya geldik.


Bizi biz yapan, giresun u giresun yapan degerleri zamanla unuttuk. O degeri yaratanlar da tarih sahnelerinden bir bir ardina bakmadan “tek bir söz” > söylemeden, kendilerine yakisir bir sekilde, “vatanlari için mücadele etmis olmanin verdigi gururla” tarihte yerlerini aldilar. Aldilar ama, onlarin hizmetlerini torunlarina ulastiracak bilgiler zamanla yok olmakla karsi karsiya kaldi.


Iste buna dur demek, köklerimiz ile bütünlesmek, bize dayatilanlara “artik yeter demek”, “bugün bizden vatan razi olacak nefer sehit, ordu gazi olacak” parolasi ile cephelere kosan dedelerimizin anilarini, hizmetlerini onlarin torunlarina ulastirmak amaciyla antalya giresunlular dernegi bir karar aldi. Bu bu ana kadar, giresun da, istanbul da ve diger yerlerde yapilanlarin disinda sadece tek bir konunun tartisildigi “ilk ve tek örnek toplantiyi” gerçeklestirmek.
 
 4 nisan 2009 tarihinde antalya da geleneksel 4.gecesini yapan ve bu organizasyonun anisina çikarilan “benim güzel giresun un” dergisinde,
antalya giresunlular dernegi amacini söyle belirlemisti: “giresun un ekonomik, sosyal ve kültürel tarihine yer vermek.” 19-21 haziran 2009 tarihlerinde yapacagimiz “.antalya 1. Giresun çalistayi” ile bir baska ve bu ana kadar yapilmayan bir konu üzerinde mutabakat saglamaya çalisacagiz.


 Amaç ise; giresun üzerine kalem oynatan “giresun lu yazarlari” bir araya getirmek ve ortak bir noktada mutabakat saglayip, tek vücut olarak bundan sonra giresun gençligini aydinlatmak, yapilan haksiz ithamlara birlikte cevap vermek, propagandamizi bize (giresunluya) degilde herkese ayni derecede ve etkinlikle, hiç ama hiç bir beklenti olmadan yapmak, eksiklerimizi belirleyip bu konuda çalisma yapmak, ve nihayetinde varilacak ortak mutabakati bir sonuç deklerasyonu ile tüm giresun a ve ülkeye duyurmak.  Bu amaca ulasmak için, antalya giresunlular dernegi 19-21 haziran 2009 tarihlerinde, antalya da “antalya 1.giresun çalistayi” yapilacak.
Bu çalistayin temel konusu “osman aga ve ali sükrü olayi, öncesi ve sonrasi ” olacak.
Milli mücadele dönemi giresun u üzerine önemli görüsler ileri süren giresunlu arastirmaci yazarlar;
 1- ömer erden menteseoglu,
 2- ahmet gürsoy,
 3- ayhan yüksel ve
 4- teoman alpaslan
 birlikte belirlenen konu üzerinde görüslerini belirtip, bir sonuç bildirisi ile bu görüsü giresun kamuoyu ile paylasacak.


 Giresun yerel basinini temsilende gazeteci candemir sari bu çalistay a katilacak.
 Çalistay programi ise:


 1.gün-19 haziran 2009:, saat:10.00-12.00 arasi: milli mücadele giresun uönemli olaylari ana basliklariyla tespit edilecek.
 Saat: 12.00-13.30 arasi: mola
saat:13.30-16.00 arasi : lozan  sonrasi ali sükrü bey muhalefeti, nedenleri, söylenenler, çeliskiler ve osman aga ile olan iliski boyutu


 2.gün-20 haziran 2009, saat:10.00-12.00 arasi : katilimcilarin görüslerini  açiklamasi
 saat: 12.00-13.30 arasi : mola
 saat: 13.30-16.00 arasi :  mutabakat metninin hazirlanmasi:
 
 3.gün-21 haziran 2009: degerlendirme, basin bülteni hazirlanmasi ve yöresel  gezi.


Nadir Yapsakaloglu
Antalya Giresunlular Dernegi Baskani

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.