EKONOMİ

BATLAMA MANTARCILIK BENDE VARIM DEDİ

Geçtiğimiz günlerde Keşap İlçe Kaymakamlığı tarafından tanıtımı yapılan İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Projesi hayata geçiyor haberi üzerine, bu işi daha önceden başlayan Batlama Mantarcılık bende bu piyasada varım dedi.

Keşap Kaymakamı Dr. Polat Kara, İstiridye Mantarı Karadeniz Bölgesinde sadece Keşap’ta üretildiğini açıklamasından sonra, Batlama mantarcılık firması bir basın açıklaması yaparak İstiridye mantarının geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana İnişdibi Beldesinde üretilerek ulusal pazarda satışının yapıldığı bildirildi.

İstiridye mantarının içindeki yağ oranının düşük olması nedeniyle kalbe iyi geldiği, kolesterolü düşürdüğü ve bu nedenle de bitkisel protein deposu olduğu yapılan araştırmalarda iltihaplanmayı engelleyici aktivitesi antibiyotik, antiviral, bağışıklığa etkisi ve kanseri engelleyici aktivitesiyle çok sayıda hastalıkların tedavisinde rol oynadığı bilinmektedir.

batlamamantar

Firma yetkilileri; Karakulak Mantarı, Kayın Mantarı, Kavak Mantarı gibi yöresel isimlere sahip olan bu mantar türünü ilk defa Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kendilerinin ürettiğinison yıllarda çok popüler olan bu mantar türünü organik ortamda hiçbir kimyasal madde ve gübre kullanılmadan yetiştirdiklerini ifade etti.

Tamamen öz kaynakları ile finanse ettikleri hiçbir kurumdan destek almadan kurdukları aylık 4 ton kapasiteli tesislerinde geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana ürettikleri mantarı ağırlıklı olarak büyükşehirlerde toptancı firmalara ve kısmen ilimizdeki başta Afta Market olmak üzere perakende satış yapan firmalara ve semt pazarlarına verdiklerini, bunun yanında İstanbul’da kurdukları irtibat bürosu ve soğuk hava deposu vasıtasıyla ağırlıklı olarak burada faaliyet gösteren yerel ve ulusal zincir marketler ve büyük oteller ile anlaşma yaparak doğrudan satış yapmaya başladıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana ilimizden ve çevre illerden çok sayıda kişinin üretim amacıyla kendilerini arayarak bu işi yapmak istediklerini kendilerinden mantar üretimi için hazır kompost istediklerini ancak ilk etapta tesisin kendi ihtiyaçlarına cevap verecek miktarda kompost üretimi yaptıklarından bu talebi karşılayamadıklarını belirten firma yetkilileri gerçekleştirdikleri yeni yatırımlar ile artık bu talebe cevap vermeye başlayacaklarını bu kapsamda önümüzdeki aydan itibaren başta ilimiz ve Doğu Karadeniz Bölgesi olmak tüm ülke genelinde bu mantarı üretmek isteyen girişimcilere en iyi şekilde pastörize edilmiş, tohumu ekilmiş her haliyle ürün vermeye hazır bir şekilde mantar kompostu satışı yapmaya başlayacaklarını üreticilerin aldıkları bu komposttan verdikleri talimatı uygulayarak 25-30 gün içinde ürün almaya başlayacakları ve ayrıca üretecekleri mantara alım garantisi vereceklerini ifade etti.

İstiridye mantarı üretiminin yanı sıra Kestane Mantarı, Kuzu Göbeği gibi yemeklik mantar çeşitleri ile Kırmızı Reishi, Shıı-take gibi tıbbi değeri olan diğer mantar çeşitlerini de üretmek amacıyla çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu yakın zamanda adı geçen mantar türlerini üretmeye başlayarak bu konuda bölgede öncü olmayı ve bölge ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirttiler.

Daha detaylı bilgi için Batlama Mantar web sitesi için www.batlamantar.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.