Uncategorized

Bir Çare Olmak

Her nedense toplum olarak bir kavram kargasasi içine girdik mi çikamiyoruz. Bir çogumuz gündelik mutluluklar ile avunurken, bir baska çogunluk sadece yasayabilmek adina çok daha zor mücadeleler veriyorlar. Eger günü kurtarmissak arzu edecegin tek sey, bir sonraki günün hesabini yapmak. Bugünkü nesil, maalesef bu söyledigim minvalde.
Tabii hal böyle olunca, plan ve program hak getire.. Eger böyle devam edersek insanligin geldigi ileri boyuttaki yasam serüveni, Türkiye ve Türk gençligi adina hüsran ile sonuçlanacak gibi görünüyor.
Hala Fatih Sultan Mehmet’in Istanbul’u fethettigi 19 yasina atifla marslar besteleyip övünerek kaybettigimiz zaman, ne yazik dünya ülkeleri ile aramizdaki farki her geçen gün açiyor. Tabiî ki, geçmis atalarimiz ve tarihimizle övünmek hakkimiz ancak, oyalama ve bizi çagin geldigi ileri boyutlara tasiyacak unsurlarda bir plan ve program çerçevesinde hazirlamak gerek. Sadece geçmis günlerin hatirina yasamak zaman kaybi ve geri kalmaktan baska izah tarzi olamaz.
Çagi iyi okuyabilmek fen ve bilim dünyasindan çaga uygun neticeleri ulusumuz adina çikarmak zorundayiz. Eger bizler bunu basaramazsak gelecekte torunlarimiz bizlerin arkasindan hiç de kulaga hos gelmeyecek kelamlari edecektir.
Biçare olmak, ecdadi Viyana kapilarina adalet dagitma ve uluslara hakkaniyeti ögretme amaciyla dayanmis bir millete yakisacak bir is degildir.
2010 Türkiye’sinde hala, “Kerpiç evlerde 41 kisi 6 siddetinde deprem ile hayatlarini kaybettiler” diyebiliyorsak, artik bu uyanisa sebep olacak bir imar atagini her yerde baslatmamiz gerekiyor.
Bunca issiz ülkede dolasirken ülkenin imari için neden harekete geçmiyoruz? Neden bunu bir avantaja çevirip, her yeri santiyeler ile donatip üzerimizdeki ölü topragini silkelemiyoruz?
Eger ülkede bir imar atagi olsa en az 3 milyon kisi is bulur, bu ekonomiye ayri bir can verecektir.
Ben oturdugum Bagcilar ilçesinden bir örnek verecegim:
Olasi muhtemel bir depremde, Bagcilar ilçemiz çesitli kaynaklarin verilerine göre 5 bin civarinda kayip verecekmis. Ne hazin tablo… Hatta, bazi kaynaklar bunu 20 binli rakamlara yükseltiyor. Abartili oldugu için ben bir ortalama aldim.
Degerli okurlarim, ne hazin bir tablo degil mi? En az 5 bin ölü. Savas çikmamis, bomba düsmemis… Sadece alinacak tedbirler alinmamis ve en az 5 bin kisi daha simdiden ölmüs. Dünya buna göz yummaz. Bunu iyi bir proje ile bir çok Avrupali ve yerli insaat firmasina pazarlasak sadece Bagcilar ilçesinde 10 bin kisi is bulur. Bu ilçe yeniden imar edilmek durumundadir. Raporlar ve elde edilen bulgular bunu söylüyor.
Daha bunun Zeytinburnu ve Esenler, Ümraniye, Küçükçekmece.. gibi diger  ilçeler de var. Sadece Istanbul ilinde olanlar. Bunun Ankara, Izmir, Bursa, Adana gibi büyük bir çok Güneydogu ili ile hatta Dogu ve Bati Karadeniz’de kisaca ülkede bir imar atagi baslatmak durumundayiz. Eger bunu basarip önümüzdeki 10 yil içinde halledemezsek, ne yazik ki, ülkemiz bu geri kalmis virane hali ile Avrupa Birligi’ne degil girmek, yanindan bile geçemeyecektir.
Ülkemizdeki Bayindirlik ve Iskan Bakanligi artik,  en önemli bakanlik konumundadir. En az Milli Egitim, Saglik ve Içisleri Bakanligi kadar Bayindirlik ve Iskan  Bakanligi’nin da personeli ve bütçesi olmak zorundadir.
Gelecek nesillerden ödünç alinmis bu vatan topraklari, eger etkin tedbirler alinmazsa, büyük problemlerin pençesindedir. Bu böyle biline…
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.