Uncategorized

Bursa da Giresunlular Otçu Göçü Ile Costu

Senlik Otçu Göçü Yürüyüsü Ile Basladi


Bu yil Kocayayla’da ilkleri yasayarak senligin açilisi temsili Otçu Göçü yürüyüsü ile basladi. Program baslamasina yakin tüm hemsehrilerimiz daha önceden belirlenen alanda toplanirken buradan hareket ile sahnenin etrafina gelindi. 

 

Protokol’un Ilgisi Yogun Oldu

Senlige; Ak Parti Bursa Milletvekili Giresun Imam Hatip Lisesi mezunu Av.Ismet Su, Ak Parti 22.dönem Bursa Milletvekili hemsehrimiz Zafer Hidiroglu, Ak Parti Bursa Il yöneticisi Resul Dursun, Büyük Anadolu Partisi Genel baskani Atay Güngör ve yönetim kurulu üyesi Sevket Sahin, Bursa Ak Parti eski il baskani Cafer Yildiz, Bursa Il Genel meclis üyesi hemsehrimiz Hüseyin Güvendi, Gemlik Belediyesi Baskan yardimcisi hemsehrimiz Muharrem Sari, Osmangazi Belediyesi Meclis üyesi Gümüshaneli hemsehrimiz Orhan Aydin, Yildirim Belediyesi meclis üyesi ve Asder yönetim kurulu baskani Ordulu hemsehrimiz Emekli Albay Arif Çelenk, Giresun Belediyesi Kültür ve Sosyal Isler Müdürü Hasan Özdemir, Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal Isler Müdürü Kenan Kir, Nilüfer Ilçe Milli Egitim Sube Müdürü Kemal Aslan, Bursa Trabzonlular Dernegi Baskani Orhan Aygün, Gemlik Çotanakspor Kulübü Baskani Cemil Karatas, Giresun Belediyesi konservatuari halk danslari toplulugu ekibi, ögretmenleri Özlem Gök ve Yesim Öztürk, Bursa’da bulunan bütün Giresun derneklerinin baskan ve yöneticilerinin yani sira yaklasik 20.000 civarinda hemsehrimiz katildi.


Baskan Açik ve Net Konustu


Senlik’te tek konusmayi Bursa Giresunlular Dernegi yönetim kurulu baskani Orm. Müh. Üzeyir Aktas yaparken, konusmasi davetliler tarafindan dikkatle takip edildi. Ara ara alkislar ve tezahüratlar nedeniyle konusmasini kesmek zoruna kalan Aktas, duygulu anlarin yasanmasina vesile oldu. Baskan Aktas konusmasinda üzerine düsen görevleri yapmayan herkese sesleniste bulunurken, Senligin yapildigi Kocayayla’nin bagli oldugu Keles Belediyesi yönetimine de tutarsiz ve ilgisiz davranislarindan dolayi sitemde bulundu. Senligin organizasyon asamasinda görev alan tüm ekibine sonsuz tesekkürlerini sunan Üzeyir Aktas, “ Artik gençlerimizi bu birligin içinde, dernek yönetimlerimizde görmek istiyoruz ” dedi.


Birliktelik Gösterisi


Konusmasinin sonuna dogru Bursa’da bulunan ve bu organizasyonda emekleri bulunan bütün dernek baskanlarini sahneye davet ederken, birliktelik tablosu ile adeta gövde gösterisi yaptilar. Dernek baskanlarinin hep birlikte ellerine havaya kaldirip, Iste Giresun Birlikteligi tablosu izleyiciler tarafindan büyük alkis aldi.


Biz Hemsehrilerimiz Için Canimizi Bile Vermeye Haziriz


Baskan Aktas konusmasinin sonunda, “Biz bütün hemsehrilerimizi seviyoruz, onlari kucakliyoruz. Derdi, sikintisi, ise ihtiyaci olan, kisaca Bursa’da sikinti içinde olan tüm hemserilerimizin bursagiresun.com üzerinden bizimle irtibat kurmasini istiyoruz. Biz sizler için gerekirse canimizi bile vermeye haziriz” dedi.


Salim Isikli ve Erdal Güvendi Renk Katti


Meteorolojinin günler öncesinde Cumartesi gecesinden itibaren Pazar güne de Bursa’da saganak yagis uyarisi hemserilerimize engel olmadi. Birbirinden degerli sanatçilar esliginde doyasiya horon, karsilama ve türkülerin tadina varan hemserilerimiz Salim Isikli ve Erdal Güvendi’nin sahne performanslari ile doyumsuz anlar yasadilar. Bahadir Aydogan da türkü tadinda bir sahne hazirlayarak izleyicileri adeta uzaklara götürdü. Bursa’da yasayip neredeyse her Giresun etkinliginde sahne alan Serif Pir, Ahmet Yahsi, Ali Alim’in kemençe resitali görülmeye deger bir an olarak tarihe geçti.


Sanatçilar da Bir Oldu


Senligin görülmeye deger bir ani da dernek baskanlarinin birliktelik gösterisinin yani sira senligin sanatçi kadrosunun Erdal Güvendi’nin sahne aldigi anda hep birlikte sahneyi paylasmalari oldu. Bu sekilde bir görüntüde Giresunlu Sanatçilarin da bir birlerine ne kadar bagli olduklarini gösterdi.


Her Giresunlu’ya Bir Çiçek


Bursa Giresunlular Dernegi, 16. düzenlenen Otçu Göçü Senligi’nde bir ilke imza atarak tüm hemsehrilerimize  karanfil dagitti.


Dagitilan karanfilleri gören hemsehrilerimiz saskinliklarini gizleyemediler. Dernek tarihinde bir ilk olan bu uygulama bütün hemsehrilerimiz  tarafindan büyük takdir edilirken diger derneklerimize örnek olmasi temennisinde bulundular.


Belediye Konservatuari Ögrencileri Ilgi Ile Izlendi


Bursa Giresunlular Dernegi’nin misafiri olarak Giresun’dan Otçu Göçü Senligi’ne giden Giresun Belediyesi Konservatuari Halk Oyunlari Ekibi sahne alaninda sergiledigi halk oyunlari ile izleyicilere doyumsuz anlar yasattilar.


Ellerinde tüfekleri, üzerlerinde kara zipkalari, kizlarda yöresel kiyafetleri ile Osman Aganin Ordusu gibi alana çikan Giresun Belediyesi halk oyunlari ekibi günün yorgunlugunu senlik sonunda yapilan mangal partisi ile attilar.


Cumartesi gecesi sabahlara kadar süren senlik, Pazar günü bütün sanatçi kadrosunun katilimi ve günü birlik gelen piknikçilerimizin katilimi ile aksam saatlerine dogru son buldu. Kocayayla tarihi günlerden birine daha ev sahipligi yaparken, Giresunlular deyim yerindeyse Bursa Kocayayla’yi fethetti.


Haber: Erdal AVCI – BURSA


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.