SON DAKİKA!

BURSA’DAN GİRESUN’A GEYİK

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi arkasındaki doğal alanda yaşamlarını sürdüren geyikler Çevre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na verildi. Yakalanarak özel kafeslere konulan geyikler, araçlara yüklenerek bakanlık tarafından Giresun’a gönderildi.

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde Veteriner Fakültesi binasının arkasındaki doğal yaşam alanlarında gezinen geyikler için bugün sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Özel olarak hazırlanan yemler kutulara konuldu. Yem kokusunu alan geyikler kısa sürede yem yemeye başladı. Bu esnada harekete geçen operasyon ekibi, Geyikleri uyuşturdu. Ormanlık alana doğru giden Geyikler bir süre sonra bayıldı. Geyikler, alınan kan örneklerinin ardından hazırlanan özel kafeslere konuldu. 10’u dişi, toplam 20 geyik Çevre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Bakanlık, Geyikleri Giresun’a gönderdi.

geyikhaberi

Veteriner Fakültesi’nin arka bölümündeki alana 9 yıl önce 10 adet geyik getirdiklerini belirten Orman Yüksek Mühendisi Cemal Türe, Geyiklerin sayılarının her geçen gün arttığını ve bu sayının 2013 yılı itibariyle 62’ye çıktığını açıkladı. Türe, şunları kaydetti: “Geyiklerin tamamı doğal besleniyor. 600 hektarlık alanın 100 hektarı doğal yaşam alanına ayrıldı. İçeride sulak alanlar, otlaklar ve 3 göletimiz var. Bunlara hiçbir şekilde dışarıdan besin takviyesi yapılmıyor. Sadece kış aylarında kar yağdığı zaman az miktarda besin takviyesi yapıyoruz. Doğal yaşam alanımız 50 geyik için uygun. Hayvan sayısı 50’yi aştığı zaman bunları Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki ormanlarına gönderiyoruz. Uludağ’da geyik üretim tesisi olduğu için Uludağ’a oradan geyik gönderiliyor. Soy karışımı için geyikleri Giresun’a gönderiyoruz. Gönderdiğimiz Geyikler, Anadolu’ya has özellikleri taşıyan kızıl Geyiklerdir. Avlanma zamanı dışında bu geyiklerde üremenin ne kadar çok olduğunu burada ispat ettik.”

Toplamda 20 Geyiğin, doğal yaşam alanından alınarak ormana salınacağını anlatan Cemal Türe, 15 geyiğin şu anda gebe olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.