SON DAKİKA!

YAĞLIDERE’DE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİLİYOR

Giresun’un Yağlıdere ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce İstiridye Mantarı yetiştirilmeye başlandı.

Yağlıdere Kaymakamlığı öncülüğünde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce uygulamasına başlanılan İstiridye (kayın) Mantarı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması projesi kapsamında, kayın ağacı kütüklerine istiridye mantarı tohumları ekilerek istiridye mantarı yetiştirilmeye başlandı. İlçe müdürlüğü bahçesinde demonstrasyon amaçlı 13 adet kayın kütüğüne istiridye mantarı tohumları ekilerek, çiftçilerine görsel ve uygulamalı olarak istiridye mantarı yetiştiriciliğinin öğretilebileceği mantar üretim alanı oluşturuldu.

Projenin iki aşamalı olarak yürütülmesi planlanırken, birinci aşamada ilçe müdürlük bahçesinde kurulan mantar üretim alanında ilçedeki çiftçilerine istiridye mantarının nasıl yetiştirildiğinin uygulamalı ve görsel olarak öğretilmesi, ikinci aşamada ise, istiridye mantarı yetiştiriciliğini öğrenen üreticilerimize kendi mantar üretim alanlarının oluşturulmasında teknik desteğin sağlanması planlandığı belirtildi.

İlçe Müdürlük bahçesinde demonstrasyon amaçlı kurulan mantar üretim alanında kütüklere ekilen mantar tohumlarından yaklaşık 5-6 aylık bir süre sonunda ilk ürün elde edilecek. İklim koşullarına bağlı olarak, bir kütükten yılda ortalama 15-20 kg istiridye mantarı hasat edilebilmesi planlanırken, projede üretim maliyeti oldukça düşük olduğu için üreticilerin zarar etmeleri gibi bir risk söz konusu olmadığı bildirildi.

Proje sonunda, ilçedeki çiftçilerinin ürettikleri mantarları pazarlayarak ek tarımsal gelir elde etmeleri ve aynı zamanda ürettikleri mantarı tüketen çiftçi ailelerin besin içeriği bakımından oldukça zengin bir protein kaynağı olan istiridye mantarı ile beslenmeleri amaçlandığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.