Uncategorized

Çamoluk Dernegi Burs Diyor

Çamoluk Dernegi Burs Çalismasiyla Takdir Ediliyor


Sosyal sorumluluk bilinciyle yaptigi ve gençlerin gelecegine destek amaci ile Çamoluk lu ihtiyaç sahibi, üniversite ögrencilerine verdigi burslar ile büyük takdir toplayan Çamoluk Yardimlasma ve Kültür Dernegi, toplumsal dayanisma içinde verdigi iftar programinda, ögrencileri burs verenlerle tanistirarak bir ilke daha imza atmis oldular.


Çamoluk Derneginin hedefi, Gençlerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren ve bilimsel verilere dayali gençlik politikalarinin ortaya çikmasi için arastirma, izleme ve lobi faaliyetleri gerçeklestirmek oldugu, ögrencilerin sosyal sorumluluk sahibi ve özgüven içinde olmalari iftar programinda sikça dile getirildi.


26 Agustos persembe aksami, Topkapi Akgün otel de yapilan iftar programina, Çamoluk lu is adamlari, bürokratlar, burs alan ögrenciler ile Giresun il özel idaresi genel sekreteri Cumhur Melikoglu ve Kelkit Vadisi Medya Birligi üyeleri katildi.


Iftar yemeginden sonra Fatih Aydin in selamlama konusmasindan sonra yapilan slâyt gösterisi ile hayirsever is adamlarinin verdigi burslarin nasil kullanildigi anlatildi.
Çamoluk Dernegi burs komisyonu Baskani Veysel Ekmen yaptigi konusmada;”Bu aksamki iftar programimiz burs için taahhüt toplama bulusmasi, Çamoluk derneginin vermis oldugu burs 10 yilini bitirdi, hiç aksamadan her ayin ilk cumartesi günü Çamoluk Dernegi ögrencilerimize bursunu veriyor.


Bursumuz 2000 yilinda baslamisti on sene bitti, 11 yila dönüyoruz tabi ben burada burs komisyonunda büyük emegi geçen rahmetli olan büyüklerimizi rahmetle aniyorum ,özellikle dernegimizin kurucu Baskani Ramis Karaosmanoglu nu, M.Ali Sürücü agabeyimizi ve özellikle burs komisyonun kurucusu çok emegi geçen Cemil Tatar agabeyimizi rahmetle minnetle aniyorum ruhlari sad olsun.

 

Dernegin bursunu yaparken bir prensip koymustuk dedik ki, burs paralari asla dernege gelmesin, dernegin disinda olsun, hakikaten 10 yildir belki de basarimizin ana noktasi budur 10 yildir dernegimiz tarafindan toplanan burs paralari dernegin disinda toplaniyor, niye herhangi bir dedikoduya firsat vermemek için, insanlarimizin kafasini mesgul etmesin acaba dernege toplanan burs paralari bal festivali için mi kullanilir, baska ihtiyaç için mi kullanilir diye insanlar düsünmesin diye biz burs kasasini dernegin disinda tutuyoruz. Ama tüm kayitlar bizde de tutuluyor.

 

Burs basarimizi buna borçluyuz, 230 ögrenciye geçen sene burs verdik, bu sene hedefimiz 300 tane, peki kaç tane bize talep oluyor, geçen sene 600 talep olmustu, biz bunun 230 kisisine burs verebildik.

Peki biz bunu verirken neye dikkat ediyoruz? Yillar önce olusturdugumuz ve her sene revize edebildigimiz bir yönetmeligiz var, yönetmelimizi açiyoruz,ona göre bir jüri olusturuyoruz, jüri ögrencilerimizi her sene ayri ayri mülakatlar yapiyor ve gizli olarak herkes oyunu kullaniyor, o oylarin sonucunda kazanan arkadaslarimiz burs almaya devam ediyor. Bir sene burs almak demek, öbür sene burs almak degildir, biz burada neyi önemsiyoruz, biz bankamatik dernegi degiliz, bankamatik gibi kredi kartini koy para al demiyoruz. Ne yapiyoruz..!


Her ay ögrencilerimizi görmek istiyoruz, Istanbul da bulunanlari, Istanbul disindaki ögrencilerimizi yilda bir veya iki defa görmek istiyoruz, bunun içinde toplantilar yapiyoruz. Her ay dernek merkezinde burs dagitilirken, elden veriyoruz mutlaka bir seminer veriyoruz, konusunda uzman arkadaslarimiz seminerler veriyor.


Ögrenci bu toplantilara gelmek zorunda, yani karsilik bekliyoruz. Mülakatlarda özelikle ve özellikle, ögrencilerimizin ufkunu, görüsünü dünyaya bakisini ölçmek istiyoruz,illa bu görüs ve bu görüs olsun demiyoruz.Sabit bir görüsü var ise o konuda derinlesmesini istiyoruz.

Yine yilda bir defa Kizilcahamam da kamp yapiyoruz.  Erkek ögrenciler ile iki günlük kampta,seminerler ve toplantilar yapiyoruz.Ankara dan akademisyenler geliyor,bu toplantilarin parasini asla bursun kasasindan vermiyoruz.Masraflari sponsorlar veriyor. 400 ögrencimiz mezun oldu, belli yerlerde söz sahibi oldular.


Dernegimizin ufku budur, biz yolumuza devam ediyoruz,kamuya yararli insanlar yetistirmek hedefimizdir.Bizleri elestirenlerde var,biz elestirilerden de ders aliyoruz, dernek baskanimiz Yasabey Kalebasi nin dedigi gibi, bizim ayaklarimiz yerde,gözlerimiz yildizlarda dolayisi ile 600 ögrencimiz oldu.

Önümüzdeki yillarda yurdumuzun her yerinde çok bürokratlarimizi,bilim adamlarimizi görmektir,hedefimiz budur,bunlari siz hayirsever insanlarimiz ile yapiyoruz, bizler sadece köprüyüz,hepinize saygi ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Dernek baskani Yasabey Kalebasi yaptigi konusmada; “Siz degerli insanlari görünce duygulanmamak mümkün degil, insanlarimizin ayaklari saglam yere basacak,gözlerimiz yildizlara bakacak,bu uluslar arasi bir arastirmacinin sözü, hedeflerimizin yüksek olmasi gerekiyor,hedef olmazsa çaba gösteremeyiz.


Onun için 100.000 nüfuslu Çamoluk lu dan onlarca bilim adami, bürokrat, siyasetçi olacak, olmasi gerekiyor, çünkü memleketimizin kurtulusu böyle, Türkiye nin kurtulusu böyle olur, yani insan yetistirmekle olur.

Onun için ömür bir yerde bitecekse, tabiî ki bitecek,kimse bu fani dünyada kalici degil,bizler kendimiz için bu dünyada çaba gösterirken, gelecek evlatlarimiza kalici bir seyler vermek gerektigini düsünüyorum.


Bu degerler insallah, ülkemize faydali insanlar olarak hizmet verecekler,basörtüsünden dolayi egitim göremeyen evlatlarimizda bu ülkede egitim görmesi temenniyle saygilar sunarken,dernegimizin ögrenci bursunu 400 ögrenciye çikarmak ve bursu 120 TL. den 150 TL. ye çikariyoruz. Yani bir ögrenci 1.500 tl. 600 ögrenci 600.000 tl. burs parasina ihtiyacimiz var, kasamizda 100.00 tl. ve önceki taahhütler ile 200.000 tl. toplam bütçemiz var, yani 400.000 tl. ihtiyaç var. Simdiden bagislarinizi yaparken bunlari bilmenizi istiyorum, hepinize saygilarimi ve tesekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Iftar programini onur konugu Giresun il özel idaresi Genel sekreteri Cumhur Melikoglu, selamlama konusmasi yaparak, Çamoluk derneginin burs konusundaki basarisindan övgü ile bahsederek,yöre insanini ve yöreyi çok iyi tanidigini söyleyerek, basarilarinin devamini diledi.


Konusmalardan sonra yapilan burs toplama taahhütleri, hayirsever is adamlarinin verdikleri taahhütlerle, burs hedefine dogru yaklasmis oldu. Bu yil gelen taahhütlerle en az 300 ögrenciye burs verilecegi kesinlesti. 

Çamoluk derneginin ve Çamoluk insanlarinin egitim sevdasi dillerden düsmeyecek,yöre insaninin da ayni sekilde egitim sevdasi hiç bitmeyecek,Kelkit vadisi kalkinmada öncelik olarak büyük önem verdigi egitim, ögrenim sevgisi,egitime gönüllü is adamlari sayesinde hedefine birlik,beraberlik içinde hep beraber sivil toplum örgütleri, is adamlari ve halkin gücü ile toplumsal kalkinma hedefine bir adim daha yaklasmis olacaktir.

Kelkit Vadisi Medya birligine, Çamoluk derneginin davetinden dolayi tesekkür ederken sicak ilgi alaka için Veysel Ekmen e, Baskan Yasabey Kalebas ina, Fatih Aydin a, Fikret Kuzkaya, Mustafa Bayindir ve diger yönetici arkadaslara tekrar tesekkür eder, yöre insanlari olarak her türlü destegimizi sunacagimizi ifade ediyoruz.Haber ve Resimler:


Sadi Toygar-Kadir Bekiroglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.