SON DAKİKA!

CHP GİRESUN KADIN KOLLARI TAM KADRO İŞ BAŞINDA

1930 yılı kadınların seçim haklarını elde etmelerinin başlangıcını oluşturmaktadır. 3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen 1580 sayılı Belediye Kanunuyla kadınlar belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir.

Böylece Türk Kadını siyasi haklar bakımından erkekle eşitbir konuma gelmiştir. 1933’te köy seçimlerine katılma hakkını elde ettikten sonra kadınlar 1930’dan beş yıl sonra 1935’te Türkiye Büyük Millet Meclisinde sandalye sahibi olacaklardır.
1930 yılındaki belediye seçimlerinde İstanbul İl Genel Meclis Üyesi seçilen Latife Bekir’in sözü de bunları doğrular niteliktedir: “Belediyecilik her şeyden önce büyütülmüş bir ev idaresi demektir.”

Siyasi temsilde kadın oranlarının artması sadece kadınlar açısından bir avantaj kalmayacak, Türk demokrasisi ve vatandaşların geneli açısından da yararlı olacaktır. Böylece demokrasi toplumun kadın ya da erkek demeden tüm kesimlerinde uygulanmış olacak, kadın bakış açısı ve yaratıcılığıyla yeniden şekillenecek olan yerel yönetimler vatandaşlar için daha işlevsel konuma gelecektir.

16. Olağan Kurultayımızda yapılan değişiklikle kadınlarımızın daha aktif siyaset yapmasının önü açılarak %33 kadın kotası mecburi hale gelmiştir.
Diliyoruz ki bundan sonra partimizde ve ülkemizde kadınlarımızın daha çok söz sahibi olması ve daha fazla yönetim kademelerinde bulunması sağlanır.

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını veren Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyor ve saygılar sunuyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi
Giresun Kadın Kolları Yönetim Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.