GÜNCELSİYASET

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ TUNAY GİRFED’DE

faik tunay chp istanbul, hasan turan girfed giresun federasyonu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Faik Tunay GİRFED (Giresun Sivil Toplum Örgütleri Federasyonu)’nu ziyaret etti. Devam eden toplantıyada katılan Tunay gördüğü ilgiden memnun kaldı.

Toplantı başlangıcında Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan kısa bir giriş konuşması yaptı. Demokrasinin önemine değinen Turan, Giresun Federasyonu’nun Giresunlulara hizmet üretmek gibi faaliyetlerinin yanısıra ülkemizle ilgili her türlü meselede söyleyecek sözü olan bir kuruluş olduğunu, ayrıca ülkemizin kültür ve medeniyet coğrafyasının da Giresun Federasyonu’nun ilgi alanında olduğunu hatırlattı. Turan, Faik Tunay’ın tanışma talebinin kendileri açısından çok değerli olduğunu kaydetti.

Giresunlu nüfusun, İstanbul’da demografik açıdan 1 milyonluk rakamla en büyük 3.ncü vilayet olduğunu kaydeden Hasan Turan, bunun çok önemli bir rakam olduğunu ifade eden Başkan Turan, Giresunlu sivil toplum kuruluşlarının da İstanbul’da oldukça fazla olduğunu ve siyasi temsilin öneminin burada kendini gösterdiğine dikkati çekti. Hasan Turan sözlerine şöyle devam etti: “400’e yakın derneğimiz, çeşitli siyasi partilerde faaliyet yapan hemşerilerimiz var. İstanbul’da 3 tane belediye başkanımız var. Kendi vilayetimizden çıkmış 4 tane milletvekilimiz var. Diğer partiler bu dönemde listelerinde Giresunlulara yer vermediler. Ancak biz bu konuda o partilerle mücadele eden hemşerilerimiz vasıtasıyla siyasi temsil hakkımızı gündeme getirdik. Bu mücadeleye ve bunun önemini vurgulamaya devam ediyoruz. Hizmet üreten bütün partiler bizim için eşit mesafededir, ancak bizim varlığımızı görmeleri ve takdir etmeleri için siyasette, bürokraside yoğun lobi faaliyetlerimiz devam ediyor. Tabii ki bütün vekiller bizim vekillerimizdir.” dedi.
Daha sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, kendisini kısaca tanıttıktan sonra “Bu toplantı benim için çok değerli. İstanbul’da yoğun bir nüfusa sahip olan Giresun’un muhterem halkını tanımak istedim.” diye konuştu.

Milletvekili Faik Tunay, Giresun Federasyonu’nun ününü birçok platformda duyduğunu, Giresunluların siyasal ve toplumsal olarak İstanbul’da özellikle önemsenmesi gerektiğini hatırlattıktan sonra, konuşmasına şöyle devam etti: “Giresunlular, sivil toplum yapılanması açısından çok bilinçli bir toplum. Bunu daha önceki toplantılarımda farkettiğim için Giresun Federasyonu’yla görüşmek amacıyla, Sayın Başkanımızı şahsen aradım ve kendisinden bir görüşme ve toplantı talep ettim. Bu sıcak ve samimi ortamı gördüğümde çok doğru bir iş yapmış olduğumu anladım.”

Milletvekili üstün bir sınıf değildir, milletin vekilleridir

Milletvekillerinin milletten üstün bir sınıf olmadığını ve onların milletin ‘vekili’ olduklarını vurgulayan Tunay, soru-cevap şeklinde gerçekleşen sohbette fikirlerini ve duygularını ortaya koyma imkânı bulduğu için duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Faik Tunay, vekil olmakla hizmet yükümlülüğüne girenlerin neden dokunulmazlık gibi bir kuruma ihtiyacı olduğunu da eleştirdi. Toplumun şeffaflığa ve bilgilenmeye ihtiyacı olduğunu da ifade eden Tunay, “Ancak önümüzdeki meseleler konusunda yeteri kadar bilgilendiğimizde düzgün bir tartışma ortamı ortaya çıkar. Bu olmazsa bilgi tartışması ve gerçeğe ulaşma çabası yerine, bir kördövüşü gibi herkes taraftar olur, fanatik olur. Fikirlerin savunuculuğu yerine, takım tutar gibi bir tavır ortaya çıkar.”

Devletin bütün kurumlarıyla, milletin tarafında olması gerektiğini ifade eden Faik Tunay, “Aramızdaki engelleri aşmamız gerek. Bunlardan en önemlisi önyargıdır. Önyargılardan kurtulmamız lazım.” dedi. Bu toplantının bir ilk adım olduğunu söyleyen Tunay, “İnanıyorum ki bundan sonrası da gelecektir.” diye konuştu. Gösterilen ilgiden memnuniyetini dile getiren Tunay, “Halkın görüşlerinden birinci elden istifade etmek, gerçekten önemli. Beni de bir temsilciniz olarak görmenizi istiyorum. Buradaki herkese gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Soru-cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda iç ve dış birçok meseleye değinildi. Milletvekili Tunay da sorular doğrultusunda görüşlerini ortaya koydu.

Çok sıcak ve samimi bir atmosferde geçen toplantıya katılımın yoğun olduğu görüldü. Giresun’un çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri sordukları sorularla memleket gündemine dair ilgilerini gösterdiler.

faik tunay, faik tunay chp istanbul, milletvekili faik tunay

Toplantıya Duroğlu Belediye Başkanı Murat Kılıçaslan, Giresun Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinden Mustafa Eren, Recep Dönmez, Avni Aydın, Abdullah Akgün, Mustafa Coşkun, Karadeniz TV Yön. Kr. Başk. Fuat Kuş, Ümit Sarıyıldız, Hasan Dede, Erkan Civak, Tiyatrocu Hayrullah Kozak, Mustafa Civak, Giresun Vakfı Yön. Kur. Üyesi Süleyman Torlak, Azaklıoğlu Eğitim Kültür ve Sos. Yard. Vakfı mütevelli heyeti Başk. Necati Bay, Bulancak Fedakar Dostluk Platformu’ndan İhsan Yüksel, Hemart Yapı Mühendislik’ten Erdem Kütük, Piraziz Dern. Birl.’nden Bahtiyar Genç, Giresun Gençlik Derneği’nden Hikmet Kargün, Elvan Gıda Üretim Şefi Abdullah Karayaz, Pirbul Dern. Yön. Kur. Üyesi Erol Toraman, Giresun Alucra Çakrak Köyü Dern. Mürsel Çırak, Bulancak-Pirazizliler Dern. Yön. Kur. Üyesi Hüseyin Şimşek ve çok sayıda hemşerimiz katıldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.