SON DAKİKA!

Egitimde Istanbul Sultangazi Kalemiz


Söylesi: Ali USTA (Sultnagazi Dergisi)


Sayin Ada, öncelikle okulunuz hakkinda genel bilgi verir misiniz? Tarihi, fiziki yeterliligi, ögrenci ve ögretmen durumu gibi.

Orhangazi Ilkögretim Okulumuz 2007-2008 Egitim Ögretim yili basinda faaliyete baslamistir. Orhangazi IÖO, Milli Egitim Bakanligi’na bagli ilkögretim okullari arasinda, ilçemizin hatta ilimizin sayili okullari arasinda yer almaktadir. 2007/2008, 2008/2009 tarihleri arasinda tek bina olarak hizmet veren okulumuz, 2009/2010 egitim ögretim yilinda iki binasini da kullanmaya baslamistir.  Okulumuzda ikili egitim yapilmakta olup A Blokta I. kademe ögrencilerimiz, B Blokta ise II. kademe ögrencilerim egitim yapmaktadirlar. Ilçemizde ilk uygulama olan derslik sistemini Orhangazi Ilkögretim’de uygulama firsati yakaladik ve suan çok basarili gidiyoruz. Bu uygulama ile her ögretmenin bir sinifi olmus oldu. Artik ögretmen sinifini kendine göre dizayn ediyor, ögrenciler kolejlerde, üniversitelerde oldugu gibi dersi oldugu siniflara gidiyorlar. Bu da egitim-ögretim kalitesinin artmasina vesile oluyor, ögrenci, ögretmen ve velilerimizden olumlu tepkiler aliyoruz.
Okulumuz; 5 idareci, 105 ögretmen, 3607 ögrenci, 14 hizmetli ile devasa bir egitim komleksi haline gelmistir. 

Okulunuzun genel basari durumu hakkinda bilgi verir misiniz?


 

Okulumuzun yeni bir okul olmasi, asiri nakil gelmesi, ögrenci profilinin tam oturmamasi neticesinde basari noktasinda istedigimiz seviyeye geldigimiz söylemez. Amacimiz bireysel basarilar yerine totalde basariyi yakalamak, bunun için de ekip ruhu içerisinde çalismalar yapmaktir. Bu baglamda okulumuzu ilk üç yillik stratejik hedefimiz dogrultusunda, ilçemizdeki ilk bes okul arasina sokmak olacaktir. Bu dogrultuda çalismalar yaptik hafta sonlari ögrenci yetistirme kurslari açtik hafta içi aksamlari ögrencilerimize yönelik etütler düzenlemekteyiz. Orhangazi Ilkögretim Okulu olarak inaniyoruz ki… iyi bir egitim ögrenciler arasindaki bütünlesme kadar çesitliligi de gerektirir. Farkliliklarimizin bilincindeyiz ve bunlarin birer zenginlik kaynagi olduguna inaniyoruz. Birbirimizi anliyor, farkliliklari ve görüs ayriliklarini bir zenginlik olarak kabul ediyoruz. Basarmak için basarincaya kadar devam diyoruz.

Egitim alanindaki yenilikleriniz hakkinda neler söylemek istersiniz? Bu hususta teknoloji kullanimi ne durumda?


 

Egitim ile ilgili yaptigimiz yeniliklerde ufkumuzda sinir yok. Okulumuzu bilisim çagi dedigimiz 21. Yüzyilin gereklerine uygun olarak dizayn ediyoruz. A Bloktaki tüm siniflarimizi (27 adet) Akilli Sinif Teknolojisi ile donattik.(Bilgisayar, projeksiyon, akilli tahta, ses sistemi, internet ve meb vitamin), yine B Bloktaki her sinifimizda bilgisayar, projeksiyon, ses sistemi ve internet ile tüm siniflarimizi donatmis olduk. Bu siniflarin kurulmasi kurumumuzun yönetisim becerisinin kazandigina bir örnek olsa gerek diye düsünüyorum. Çünkü Akilli Sinif Projesi, egitim adina çok büyük bir projedir. Orhangazi Ilkögretim Okulu; Okul idaresi, okul aile birligi ve veli isbirligi içerisinde baska herhangi bir kurumdan destek almadan bu projeyi tamamlamistir.
Gelecegin basbakanlarinin cumhurbaskanlarinin en iyi imkanlarla yetismesinde olumlu katki saglayan Okul Birligimize, ögretmenlerimize ve velilerimize okul idaresi adina sükranlarimi sunarim.

Orhangazi IÖO’nun ön plana çiktigi sosyal ve sportif faaliyetler hakkinda bilgi verir misiniz?

 

Bizler Orhangazi Ilkögretim Okulu ailesi olarak, ekip ruhu içerisinde tüm alanlarda var olacagiz diye yola çiktik, bu yolda çalismalar yapmaya devam ediyoruz. Sosyal ve kültürel alanlarda ögrencilerimizin; hakkinda hadis inzal olunmus Belde-i Tayyibe (Güzel Belde), Roma’nin Bizans’in ve Osmanli Devleti’nin baskentligini yapmis bu güzel sehri cananimiz olan Istanbul’umuzu ögrencilerimize tanitmakla ise basladik. Topkapi Sarayi’na, Yerebatan Sarnici’na, Dolmabahçe Sarayi’na ve Türk dünyasinin önemli yerlerinin sergilendigi Miniatürk’e geziler düzenledik. Buralara gidislerimizde Sultangazi Belediyemiz bize araç noktasinda çok destek vermektedir. Bu konuda bize desteklerini esirgemeyen tüm yetkililere kurumum adina tesekkürlerimi sunuyorum.
Yine sportif alanlarin hepsinde çalismalara basladik, Kaymakamlik Kros Yarismasinda takim halinde Ilçe Ikinciligi, Kaymakamlik Futbol Turnuvasinda Küçük Erkeklerde Ilçe Üçüncülügü, yine ilde yapilacak müsabakalarda ilçemizi temsil edecek dört okuldan biri olma basarisini okulumuz göstermistir. Yine voleybol, basketbol, masa tenisi, satranç müsabakalarina ögrencilerimiz, ögretmenlerimiz tarafindan hazirlanmaktadirlar hedefimiz buralarda da okulumuzu en iyi sekilde temsil etmektir.
Yine Istanbul Il Ögrenci Meclisi Baskan Yardimcisi, okulumuz ögrencisi Nida Aytekin olmus olup, hem okulumuzu hem de ilçemizi ilde temsil hakkini elde etmistir.

Ögrencilere basarilarini artirmalari konusunda ne tür tavsiyeleriniz olacak, bu konuda ailelere ne gibi görevler düsmektedir?


 

Öncelikle sevgili ögrencilerimize tavsiyem; kendilerine güvenmeleri basarinin %80 kendine güvendir. Bir isi zamaninda yapmaktir; Yani;
Hemen simdi yap: Zorluklar, zamaninda yapmamiz gerekip de yapmadigimiz kolay seylerin birikmesiyle olusur. Eger yapmamiz gereken isi kendi isimiz görüp, ona göre hareket edersek basari kendiliginden gelecektir. Bunun adi da özdisiplindir.
Kendine egemen ol: Büyük insanlarin hayat hikayelerini okurken ilk zaferlerini kendilerine karsi kazandiklarini görmüsümdür. Hepsinde de öz disiplin basta geliyordu.
Velilerimize tavsiyem; gelecegin Türkiye’sinin mihenk taslari olacak yavrularimiza bir basbakan, bir cumhurbaskani, bir genelkurmay baskani sifati ile bakalim. Onlara ilgi ve alakayi bu sekilde gösterelim, onlari elestirirken dahi bu sifattaki birisini elestirdigimizi unutmayalim. Sayin velim, düsünün ki çocuklarimiz ben basbakan, ben cumhurbaskani olacagima inandigi anda, o çocuk bu makama gelebilmek için neler yapmaz, tabiî ki de yapmasi gereken her seyi yapar. O halde gelin yarinin Türkiye’sini olusturacak yavrularimizi okul idaresi, veli, ögretmen olarak kaynasma ve sahiplenme duygusu içerisinde en iyi sekilde yetistirelim.

 


 

Basarili okul müdürü Abdurrahman Ada Sultnagazi Belediye Baskani Cahit Altunay ve Sultangazi Ilçe Milli Egitim Müdürü Yasar Demir tarafindan da destekleniyor.

 


 

Sultangazi Orhangazi Ilkögretim Okulu ana sinifi ögrencileri beslenme saatinde avrupai bir görüntü ve piril pirl mekanlarda kahvaltida.

 

 

Haber: Ali Usta

           Sultangazi Belediyesi Basin Danismani

           Sultangazi Dergisi Editörü

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.