SON DAKİKA!

EĞRİBEL İÇİN SEMBOLİK TEMEL ATMA

Giresun’un Şebinkarahisar İlçesi Asarcık köyünde bir süre önce yapımına başlanan Eğribel tüneli için, tünelin çıkış ağzı olan Dereli İlçesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin katılımıyla sembolik olarak temel atıldı.

Dereli ilçesi Tamdere köyünde düzenlenen törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin yanı sıra Giresun Valisi Hasan Karahan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Ak Parti Giresun Milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan , daire amirleri Giresun il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Burada konuşan ve tünel ile ilgili bilgiler veren Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, 2 bin 200 rakımlı Eğribel geçidinin kış mevsiminde hayatı olumsuz etkilediğini belirterek, bakım ekiplerinin de çoğu zaman etkisiz kalması nedeniyle yolun ulaşıma kapalı kaldığını söyledi. Eğribel tünelinin devreye girmesiyle ulaşımın kesintisiz olarak sağlanacağını ifade eden Turan, “Tamamlandığında Ovit ve Kırık tünellerinden sonra 5 bin 909 metre uzunluğuyla ülkemizin en uzun üçüncü tüneli olacak. Tünelin tamamlanmasıyla rakım girişte 1860, çıkışta ise 1700 metreye inecek. Böylece yılın tamamında ulaşım sağlanacak” dedi.

Törende yaptığı konuşmada muhalefete yüklenen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ise, daha sonra bölgede yaşadığı bir anısını anlattı. Eğiribel’in geçit vermediğini kaydeden Canikli, geçen yıl 30 Mart seçimlerinden sonra Alucra’dan Giresun’a dönerken Eğribel yakınlarında yolda kaldıklarını anlattı, “Araçlarla çekilerek zirveye çıkabildik. Burada kar altında kaybolmuş bir binaya girdik. Greyderler yolu zor şartlarda açtı da Giresun’a inebildik” diye konuştu.

Konuşmanın ardından, halen Şebinkarahisar’ın Asarcık köyünde devam eden tünel çalışmasının sembolik olarak temel atma töreni gerçekleştirildi. Bakan Canikli, daha önce sivil toplum örgütlerinin tünel yapımına yönelik eleştiri amacıyla bu mevkide kazma ve kürekle temel attığını hatırlattı, bu nedenle törenin burada gerçekleştiğini söyledi. Tören, üzerinde muhalefet yazılı balonların uçurulmasıyla sona erdi.

Dereli-Şebinkarahisar-Suşehri arasındaki yolların tamamını kapsayan projenin ilk etabı olan ve 5 bin 909 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılacak Eğribel tüneli yaklaşık 3 yılda bitirilecek. Eğribel tünellerinin devamı olan yaklaşık 5 bin metre uzunluğundaki Pınarlar tünellerinin yapılmasıyla birlikte 118 kilometre olan Şebinkarahisar-Giresun yolu 89 kilometreye düşecek. Eğribel tüneli tamamlandığında Türkiye’nin en uzun 3’ncü tüneli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.