SON DAKİKA!

ERTUĞRUL GÜNAY GİRESUN’DA MUHALEFETE YÜKLENDİ

Eski Bakan Ak Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay Giresun’da esti gürledi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, muhalefetin çözüm sürecine olan tepkisine sert yanıt vererek, “Buna itiraz ediyorsanız, o zaman siz bu çocuklarımız köylerine bayrağa sarılı geldiği zaman şehitler ölmez vatan bölünmez diye bağırarak, aslında acınızı değil oy toplama gayretinizi ifade ediyormuşsunuz. Yazıklar olsun, yazıklar olsun vah size vah” dedi.

Ertuğrul Günay, “Biz bu yaranın tarlasını kurutmak istiyoruz. 10 yıldır şunu anlatmaya çalıştık, cebinde Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanını taşıyan herkes inancı ne olursa olsun, doğduğu yer ne olursa olsun, anasının dili ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun bizim için herkes birdir ve eşittir” dedi.

Bu noktada muhalefet partilerin tutumunu yadırgayan Ertuğrul Günay, “Evet bir takım itirazlarınız olabilir. Bunu oturursunuz bizimle masada konuşursunuz. Ama sonuçta ne yapmaya çalışıyoruz? Türkiye’de barış olsun istiyoruz, çocuklarımız ölmesin istiyoruz. O fakir fukaranın çocukları dağa çıkıp onlarda kör bir inadın uğruna ölmesin istiyoruz. Bir annenin gözyaşının ideolojisi, partisi, Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si olmaz. Hiç bir ananın yüreği acımasın istiyoruz. Yapmaya çalıştığımız bu. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Buna itiraz olur mu? Neye itiraz ediyorsun? Sabahtan akşama kadar bu ülkede terör olmasın, bu 35 yıldır yüreğimizi kanatan acılara son verilsin, silahlar gömülsün. Lanet olsun, lanet olsun, silahları kullananlar defolsun gitsin diyorsak, bunun itiraz edilecek nesi olur Allah aşkına. Buna itiraz ediyorsunız demek ki siz, bu çocuklarımız köylerine bayrağa sarılı geldiği zaman şehitler ölmez vatan bölünmez diye bağırarak,siz aslında acınızı değil oy toplama gayretinizi ifade ediyormuşsunuz. Yazıklar olsun, yazıklar olsun. Eğer o acılardan oy devşirmeye çalışıyorsanız vah size vah. Biz hepimiz Türk milletiyiz. Bir vatanın üzerinde yaşıyoruz. Bu vatan en zor günlerinde bölünmedi. Bundan sonrada tarihin sonuna kadar hiç kimse bir parçasını bölemez. Biz bu vatanı sokakta bulmadık” dedi.

Kısaca yeni anayasa oluşturulmasına da değinin Ertuğrul Günay, “Özünde demokrat bir Anayasa. Beraberce hepimizin içinde yaşayacağı bir Anayasa yapmaya çalışıyoruz. Eğer 2010 referandumun da o maddeleri geçirmemiş olsaydık Türkiye 33 yıl sonra bile ala darbecilerini şekil olarak bile yargılayamayan mahcup bir ülke konumunda kalacaktı. Şilili darbecileri yargıladılar. Bazıları bunak raporu aldı yargılanmamak için. Ben bunağım artık cezai ehliyetim kalmamıştır diye. Bizim ki de yatalak ve altına kaçırıyor raporu alarak oraya gelmiyor. Ama Allah bize bu günleri gösterdi. Türkiye’nin nasıl darbecilerle hesaplaştığını. İnsan haklarında yukarıya çıktığını. Nasıl borçlarından kurtulduğunu, nasıl dimdik ayakta durduğunu, Allah bize bu günleri gösterdi”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.