Uncategorized

Findik AKP Ile Dibe Vurdu

Beraberinde CHP Kesap Ilçe Baskani Metin Öztürk ve çok sayida partiliyle birlikte Kesap in köylerini ve Karabedir mahalle kahvelerini ziyaret eden CHP milletvekili adayi Aykut Gezmis; Findigi 1.5 liradan 4.5 liraya çikardik diyen Basbakana biraz hafizalarimizi tazeleyelim diyerek cevap verdi;


“Hatirlarsak, 2005 yilinda is basinda olan FKB Yönetimi sayesinde 7.5 liraya kadar çikan findik fiyatlari adeta Basbakanin bas danismani olan Cüneyt Zapsu nun istekleri dogrultusunda özel bir çabayla bir yil içinde 2 liraya kadar düsürülmüstür.


 Basbakan, bu politikalara uygun olarak Giresun, Ordu ve Trabzon da yaptigi konusmalarla; FKB yönetimini açikça kamuoyu önünde suçlamis, bankalara açik çagri yaparak FKB ye kredi verilmemesi gerektigini söylemistir. Bunun üzerine serbest piyasada hizla düsüse geçen findik fiyatlari 2 liraya kadar gerilemistir.


Basbakanin açik ve sert tavirlari nedeniyle geri adim atan bankalardan kredi alamayan FKB yönetimi,  borçlarini ödemek ve yeni sezona kaynak yaratmak için bir miktar findik satmaya hazirlanirken, yine Basbakanin yaptigi konusmalardan dolayi düsen findik fiyatlari nedeniyle FKB stoklarinda ki findigin degeri 150 milyon lira gerilemis ve böylece FKB nin batisi gerçeklesmistir. Yani bir anlamda FKB yi Basbakanin 2006 yilinda yapmis oldugu konusmalar batirmistir.


2005 yilinda findik 7.5 lirayken isçi yevmiyesi 15 liraydi. 2010 yilinda ise yevmiye 40 liraydi ancak findik 4 liradan satildi. Yevmiye hesabina baktiginizda 2005 te 7.5 lira olan findik, bugün en az 10 lira olmaliydi” dedi.


Dogdugu ve büyüdügü Kesap ilçesinde yogun sevgi seliyle karsilanan Gezmis, “CHP ile haramilerin iktidarini yikacak ve halkin iktidarini kuracagiz. Findik üreticisini cezalandiran degil bas taci eden bir iktidar olacagiz. 1938 yilinda babalarimizin kurdugu FKB yi aktif ve dinamik hale getirerek ayaga kaldiracagiz. Dünyanin en güzel findigini yetistiren bu bölgeyi findik üssü haline getirecegiz. Findik borsasini Hamburg tan alarak bu bölgeye kuracagiz. Findiga dayali sanayiyi tesvik ederek bu bölgeye çikolata fabrikalari kurulmasini saglayacagiz. AKP gibi fabrika kapatan degil fabrikalar açan, issizligi çözen bir iktidar olacagiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.