Uncategorized

Findikta Suçluyu Salih Erdem Buldu

Fiskobirlik eski Baskani Salih Erdem findiga 7 TL verdigi zaman kendisine gelip sarilan findik üreticilerinin simdi Hükümet’e sirin görünmek için kendisini suçladigini belirterek, “FKB’deki görevimden ayrildiktan sonra bütün yasadiklarimi kamuoyuyla paylasacaktim. Ama bu üretici için deger mi diye düsündüm. Findiga 7 TL verdigim zaman bana gelip sarilanlar; simdi hükümete sirin görünmek maksadiyla benim için ‘Çok para verdi FKB’yi batirdi’ demeye basladi. Üreticiye benim kadar hizmet yapan olmasin ama buna ragmen bir türlü iyi olamadim” seklinde tepkisini dile getirdi.


Kendisini sahiplenmeyen findik üreticisini elestiren Erdem, “Ben FKB’yi batirmadim. Herkes sunu iyi bilsin. FKB’yi bütün sirketler dahil 7 Trilyon TL’ya aldim 140 trilyon TL’ya yükselttim. Findikta 1979’dan 2000 yilina kadar 1 milyar 400 milyon dolar ihracat geliri elde edildi. Bu hep baska yerlere harcandi. Eger Hükümetler bu parayi findigin problemlerine harcasaydi findikta yasadigimiz sikintilar yasanmayacakti. 2003 yilinda koydugumuz fiyatla findiktan 953 milyon dolar döviz girdisi saglandi. Koydugumuz fiyatin arkasinda durduk. 2004’te don olayi oldu. O yil 200 bin ton findik ihracati yapildi 1 milyar 553 milyon dolar döviz girdisi saglandi. 2005 yili en yogun baski gördügümüz yildi. 50 tane müfettis FKB’nin kapisindaydi. Sahte imzali mektuplar geldi” dedi.


FKB’YI BITIRMEK IÇIN ELLERINDEN GELENI YAPTILAR


Basbakan Erdogana da sitem eden Erdem, “Sayin Basbakan ‘Ben findik üreticisine yetim hakkini yedirmem’ deyip bize para verdirmedi. Bizim istedigimiz borçtu. 100 trilyon TL’ya karsilik 800 trilyon TL’lik emlakimizi ve findigimizi rehin ediyorduk. Buna ragmen istedigimiz parayi alamadik. Sonuç olarak bu seneyi de katarsak 4 senede findiktan elde edilen geliri bir hesap ederseniz findiktan ülkenin hiçbir kurus ihracat geliri olmadigini görürsünüz. Hazine ihracattan gelen geliri tamamen bankaya TMO’ya üreticiye dönüm parasi olarak vermistir. Bizim FKB ile 4,5 milyar dolar döviz getirdigimiz bu ülkede; son 3 yil boyunca FKB’yi bitirmek için ellerinden geleni yaptilar. Üreticilerimiz her bölgenin üreticisi cayir cayir Basbakana gidip derdini anlatiyor ama Karadeniz’den bir kisi çikip sesini çikartmiyor” ifadelerine yer verdi.


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.