Uncategorized

GIMEV Pazar kahvaltilari Devam Ediyor

GIMEV in 6 Mart  Pazar kahvalti toplantisinin  misafirleri Sakarya Ilahiyat Fakültesi Dekani Prof. H. Mehmet Günay ve Ögretim Görevlisi Dr. Ekrem Gülsen idi.


Kahvalti sonrasi baslayan sohbet Sakarya Ilahiyat Fakültesi Dekani Prof. H. Mehmet Günay’in konusmasi ile basladi. Günay yaptigi konusmada sizin gibi degerli hemserilerimle tanismaktan memnuniyetimi belirtmek istiyorum. Sakarya’da sizlerin destegi ve gayretleri ile bulundugumuz makamda en iyi hizmetleri yapmaya çalisiyoruz. Birkaç yil öncesine kadar 25-30 ögrenci alabildigimiz okula bugün 250-300 ögrenci almaya basladik. Görece özgürlük ortamindan istifade ile iki yillik ilahiyat mezunlarina dört yili bitirmek için önemli miktarda ögrenci alip onlari da üniversite mezunu yapiyoruz. Fakültemiz son yilarda önemli basarilara imza atti. Dogankent’in bir köyünde dogan bir hemseriniz olarak, yapabilecegimiz her olayda yaninizda olacaginizi bilmenizi isterim. Bizi bugün konuk ettiginiz için basta mütevelli heyet olmak üzere tüm yönetime ve üyelerinize tesekkür ederim” dedi.

Daha sonra söz alan Ögretim Görevlisi Dr. Ekrem Gülsen katilimcilara tesekkür ettikten sonra bugün siz degerli hemserilerimizin misafiri olmak beni duygulandirdi. Göreleli bir hemseriniz olarak aranizda bulunmaktan ve size hitap etmekten büyük sevinç duyuyorum. Sizler elimden geldigince Fas’i anlatmaya çalisacagim. Fas kuzey Afrika’nin en batisinda bulunan ve yüzölçümü bakimindan Türkiye’den biraz küçük bir ülkedir. 30-33 milyon nüfusu bünyesinde barindirmaktadir. Ülkenin bu nüfusunun %50 kadarini Araplar, %40 kadarini Berberiler ve %10 kadarini da Moritanya asillilar olusturmaktadir.


Bugün Kuzey Afrika ülkelerinde olan gelismeler Fas’i yakindan ilgilendirmektedir. Ancak Fas’in ayri bir sorunu daha vardir. Berberilerin olusturdugu Bati Sahra denilen bölgede ayrilikçi Polisario Hareketi çok önemli kaynak israfina sebep olmakta ve Bati tarafindan devamli sorun olarak lanse edilmektedir. Insallah bu olaylar halkin istegi dogrultusunda neticelenir ve Islam ülkeleri kaynaklarini daha fazla gelisme için harcama imkanina kavusurlar” dedi. Gülsen bir toplanti için gittigi Fas’ta çektigi resimlerden olusan bir albümü slayt olarak katilimcilara çesitli izahlarla izletti.


Toplantiya Vakif Mütevelli Heyet Baskani Hüseyin Usta, Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Kirdemir, Esenler Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Ali Aydin, Giresun Dergisi Sahibi Remzi Mamasoglu, GIRMEP Genel Sekreteri Ibrahim Balcioglu, MÜMDER Baskani Ömer Faruk Karabul, Tirebolu Kuzgun Köyü Dernegi Baskani Ali Kamat, vakif üyeleri ile misafirler katildi.


Kaynak: Abdullah Yazici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.