Uncategorized

Giresun Il Genel Meclisi Direniyor

Giresun Il Genel Meclisi ile Valilik arasinda bu kez de bütçe krizi dogdu.

Il Genel Meclisi tarafindan hazirlanarak onaylanmak üzere Valilige gönderilen 2011 yili bütçesi Vali Mustafa Yaman tarafindan onaylanmayarak bir kez daha görüsülmek üzere meclise geri gönderildi. Il Genel Meclisi dünkü oturumunda Vali tarafindan onaylanmayan 22 maddeyi yeniden görüserek eski hali ile Valilige geri gönderdi. Vali Yaman in mevcut yasalara göre meclisin yeniden kendisine gönderdigi bütçeyi onaylamak yada Bölge Idare Mahkemesine göndermek gibi önünde iki seçeneginin bulundugu ögrenildi.

 

Il Genel Meclisinin dünkü oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri toplanarak geri gönderilen bütçenin maddelerini görüstü. Komisyon Dogankent Ilçe Özel Idare Müdürlügü nün bütçesi içersinde yer alan 67 ve 8. maddeleri kaldirdi ve diger maddeleri aynen onadi.

MECLIS KARARINDA DIRENDI

 

Giresun Il Genel Meclisinin dünkü oturumunda Vali Yaman tarafindan onaylanmayarak yeniden görüsülmek üzere meclise gönderilen bütçe ile ilgili konusan meclis üyelerinden AK Partili Arslan Nizamoglu, Behice Çavusoglu, Sükrü Kahraman, Ziya Köse ile CHP li Mustafa Yilmaz, MHP li Mehmet Yüksel görüslerini dile getirdiler. Meclis üyeleri bütçenin hazirlanmasi sirasinda ilçelerde kaymakamlarla gerekli görüs alisverisinin yapildigini kaydettiler.

VALI NEYI GEREKÇE GÖSTERDI?

 

Vali Mustafa Yaman, geri gönderme gerekçesinde Il Özel Idarelerin yakacak alimlarinda birim, sayman, vali ve encümen sütunlarinda verilen ödenek miktarlarinin bazi ilçelerde ihtiyaci karsilamayacak sekilde konuldugunu gerekçe gösterip yakacak miktarinin Tirebolu da 20 bin TLden 10 bin TL ye, Sebinkarahisar da 20 bin TL den 5 bin TL ye, Kesap ta 20 bin TL den 5 bin TL ye, Görele de 13 bin TL den 3 bin TL ye, Dogankent te 20 bin TL den 5 bin TL ye düsürüldügünün görüldügünü kaydetti.
Vali Yaman geri gönderme gerekçesinde ayrica Yol Ulasim Hizmetleri Müdürlügünün akaryakit ve yag alimlari ile ilgili kisminda birim ve saymanlikça 2 milyon TL, vali ve encümence 600 bin TL istendigi meclisin ise bu kaleme 40 bin TL. koydugunun görüldügünü ifade etti.

GENEL SEKRETER BÜTÇE HAZIRLANIRKEN YOKTU

 

Öte yandan Giresun Il Genel Meclisinin 2011 yili bütçe görüsmeleri sirasinda Giresun Il Özel Idare Genel Sekreteri Cumhur Melikoglu nun yurt disinda oldugu ve bütçe görüsmelerine katilmadigi bazi meclis üyeleri tarafindan belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.