Uncategorized

Giresun Tarihi Camileri Onarildi

Gemilerçekegi Mahallesi’nde 1884 yilinda mescid, 1958’de de cami olarak yapilan Gemilerçekegi Camisi’nin çati, iç ve dis cephelerindeki onarimlar bitirildi. 128 bin 777 TL’lik ödenekle aslina uygun olarak yapilan çalismalar 7 ay gibi bir süre içerisinde tamamlandi.

 

Giresun’da Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan onarimi yapilan tarihi bir diger cami ise Merkez Mahalle’de bulunan Haci Miktad Cami. 1889’daki orijinal haline dönüstürülürken, Il Müftülügü’nden verilen bilgide “Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan onarimi yapilan Haci Miktad Camisi ilk olarak 1661 yilinda Haci Miktad tarafindan ahsap olarak yapilmistir. 1841 yilinda ise yeniden insa edilen cami 1889 yilinda da genisletilmistir. Kare planli Osmanli eseri olan camimiz Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan 247 bin 839 TL ödenekle 10 aylik süre içerisinde onarimi tamamlanacak olmasina ragmen 7 ay gibi bir süre içerisinde bitirilmistir. Caminin iç ve dis sivalari dökülerek orijinal taslari meydana çikarilmis, tabanda bulunan sonradan yapma mermerler sökülerek, minareler ve kubbeler kumlanarak 1889 yilindaki orijinal haline kavusturulmustur.

 

Giresun merkezde Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan Haci Siyam, Gemiler Çekegi, Seyh Keramettin ve Haci Miktad Camileri’ndeki onarimlar tamamlanmis durumdadir. Bunlarin yani sira Kale ve Kapukahve camilerimizin de Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan onarilmasi için müracaatlarimizi yapmis bulunmaktayiz. Bu camilerimizin de kisa zamanda onarimina baslanmasini beklemekteyiz. Diger taraftan onarimi tamamlanan camilerimizde temizlik çalismalari sürmektedir ve önümüzdeki günlerde ibadete açilacaktir” denildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.