Uncategorized

Giresun ve Rizede Tespit Çalismalari Sürüyor

Afet sonucunda yikilan ya da agir hasar gören konutlarin nakli için tespit çalismalari da büyük ölçüde devam ediyor. Uzmanlarca nakli önerilen konutlar için Bakanlar Kurulu kararinin alinmasi gerekiyor. Kararin ardindan konutlarin daha güvenli yerlesim yerlerine nakli için çalisma baslatilacak ve haksahiplerine 2 yil ödemesiz, 20 yil vadeli konut yapilacak.


Afet Isleri Genel Müdürlügü yetkililerine göre Giresun da üst üste meydana gelen sel felaketi, bölgede baslatilan çalismalari sekteye ugratti. Bölgenin cografi yapisi ve daginik yerlesim de çalismalarin hizli yürütülmesini zorlastiriyor.


Ankara dan gönderilen uzmanlarla birlikte bölgede yaklasik 40 jeologun çalisma yürüttügünü ifade eden yetkililer, Giresun ili, ilçeleri ve köy yerlesim yerlerinde su taskini sonrasi heyelan tehlikesine karsi yapilan jeolojik etüt raporu sonucuna göre, 72 adet konut için nakil, 12 adet konut için istinat duvari önerildigini belirtti.


Kentin altyapisinda olusan hasarlarin giderilmesine yönelik Giresun Valiligine, 700 bin lirasi Il Özel idareye, 100 bin lirasi Giresun Belediyesine, 100 bin lirasi da Bulancak Belediyesine olmak üzere 900 bin lira acil yardim ödenegi gönderildi.


Rize de de çalismalar devam ediyor. Kentte asiri yagislar sonucu 200 civarinda farkli yerde heyelan meydana geldi. Yerlesim yeri uygun olmayan veya agir hasar gören 11 konutun nakli, 48 adet konutun bulunduklari yerde korunabilmesi için istinat duvarlari önerildi.


Asiri yagis görülen Ordu da ise çalisma süreci tamamlandi. 60 adet konut için nakil, 47 adet konut için ise istinat duvarinin uygun olacagi belirlendi. Afet konutlarinin insa edilecegi yerlesim yeri seçimi de yapildi. Imar plani içinde bulunan Hazine mülkiyetine kayitli 1833 metrekare yere ilaveten sahis adina kayitli 2 bin 551 metrekare komsu arazinin kamulastirmasi yapilarak, toplam 4 bin 384 metrekare alanda hazirlanacak imar planina göre 60 konut insa edilecek.


Artvin Savsat ta 5 kisi yasamini yitirdigi sel felaketi sonrasi nehir yatagi boyunca can güvenligi açisindan risk tasiyan 11 konut tahliye edildi. Evlerine su giren ve esyalari zarar gören afetzedeler için geçici barinma ve iase bedeli olarak kisi basina 300 lira acil yardim ödenegi gönderildi.


Zonguldak taki hasar tespitlerine göre ise 150 konut ve 321 isyerini su basti. Bu kentte evlerine su giren ve esyalari zarar gören afetzedeler için de aile basina 300-500 lira arasinda acil yardim ödenegi dagitildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.