SON DAKİKA!

GİRESUN’U SEL ALDI

Giresun şehir merkezini Cuma günü öğleden sonra etkisi altına alan sağanak yağış, 4 saatte metrekareye yaklaşık 70 kg yağmursuyu düşmesine neden oldu.

teyyareduzuma

Şehirden geçen 3 derenin tıkanması sonucu oluşan su barajlarının patlaması ile Teyyaredüzü Mahallesinde su baskınları meydana geldi. Anadolu Lisesi kavşağı, Çıtlakkale ile Sanayi Sitesi arasındaki karayolunda ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.

Meteoroloji tarafından yapılan ölçümlerde, Cuma günü saat 14 sıralarında başlayan şiddetli yağış saat 20 ‘ye kadar metrekareye 68.9 kg olarak düştü. Cuma günü saat 12 ‘den, Cumartesi saat 12 ‘ye kadar 24 saatte ise metrekareye 91.2 kg yağmursuyu düştüğü tespit edildi. Yoğun yağış sonucu Teyyaredüzü ve Çıtlakkale Mahallesinin bir bölümünde su baskınları tespit edildi. Karayolunda ulaşım aksarken, belediye ve karayolları ekipleri anında müdahale ettiler.

Giresun Belediyesi İtfaiye, Su – Kanal ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Cuma günü saat 16’dan itibaren sabaha kadar ve gün boyu su baskınından etkilenen bölgelerde çalışmalar yaptı. Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaolu, Başkan Yardımcısı Murat Ersoy ve ilgili birim müdürleri çalışmaları bizzat koordine ettiler.

Belediye yetkilileri Verandere, Alınca Deresi ve Jandarma Bölge Komutanlığı’ın altından geçen derelerin tıkanması sonucunda, biriken suyun patlayarak, su baskını oluşturduğunu, gelen suyun karayolunu aşıp denize ulaşamamasının taşkının büyümesine neden olduğunu ifade ettiler. Su baskınından otogar, otogar içindeki araçlar, Tarım İl Müdürlüğü binaları, Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi, Yurt Kur Kız Yurdu, SGK Binası, Teyyaredüzü Samanyolu Caddesi, Çotanak ve Fındık Sokak, Çıtlakkale Çizmeci Sokak üzerinde bulunan eksi katlardaki ev ve işyerleri etkilendi. Belediye, 8 motopomp, 3 vidanjör, 2 yıkama aracı, 8 iş makinası ve 10 kamyonla su baskınına müdahale etti.

Belediye yetkilileri, küçük dereciklerin ve derelerin atılan büyük çöplerden dolayı tıkandığını, suyun baraj oluşturduğunu, patlayan suyun denize ulaşamaması ve kısa sürede oldukça fazla şiddetli yağan yağmurun arzu edilmeyen su baskına neden olduğunu, ekiplerin su baskını sonucu oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için 24 saat görev yaptıklarını açıkladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.