Uncategorized

GISHAD Giresun Için Çalisiyor

Karadenizde bagli bulundugumuz KASIF federasyonu, Özellikle girisimciligin tesvik edilmesi, issizligin azaltilmasi ve KOBI’lerin yönetim ve organizasyon kapasitesinin gelismesi amaciyla AB, Dünya Bankasi ve KOSGEB ile isbirligi içinde projeler yürütmektedir. Bu projelerden ikisini Trabzon’da KARGID, Dogu Karadeniz Ihracatçilar Birligi ve KTÜ Iletisim Fakültesi ortakligi ile uygulamaktadir.


KASIF; AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafindan finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafindan yürütülen ‘Yenilikçi Yöntemlerle Kayitli Istihdamin Tesviki Hibe Programi’ çerçevesinde ‘TR-83 ve TR-90 Bölgelerinde Kayitli Istihdamin Tesviki’ adli projeyi uygulamaktadir. Bu proje kapsaminda Trabzon’da ve Samsun’da iki büyük Ticaret Zirvesi düzenlenecektir.

Bu faaliyetlerle, Karadeniz Bölgesi’ndeki KOBI lerin ekonomik olarak güçlenmesine, üretim ve istihdam kapasitelerinin artmasina, dolayisiyla issizligin azaltilmasina katki saglamak hedeflenmektedir. Proje çerçevesinde düzenlenecek olan Ticaret Zirvesinin ilki 26-29 Mayis tarihleri arasinda Trabzon Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçeklestirilecektir.

Bu etkinlikte, TR-83 ve TR-90 Bölgelerinde bulunan  (Amasya, Çorum, Samsun, Tokat, Artvin, Giresun, Gümüshane, Ordu, Rize, Trabzon) 10 ilde imalat sanayinde faaliyet gösteren isletmeler basta olmak üzere 150 KOBI ücretsiz olarak stant açarak ürünlerini sergileyecektir. Giresun’dan ise 9 firma fuarda stant açarak ürünlerini sergileyecektir. Ticaret Zirvesi’nde KOBI’lerin 2 bin is görüsmesi yapmasi hedeflenmektedir.

Program için Karadeniz Bölgesi’nde ciddi bir tanitim çalismasi yapilmis, meslek odalari ve isadamlari dernekleriyle isbirligi saglanmistir. Bunun sonucunda Trabzon disindaki, Orta ve Karadeniz Bölgesi’ndeki illerden yaklasik 3 bin firma sahibi veya temsilcisi Ticaret Zirvesi’ni ziyaret edecektir. Trabzon’dan katilan ziyaretçilerle bu sayinin 10 bin olmasi hedeflenmektedir.

Söz konusu proje, Trabzon’da faaliyet gösteren Karadeniz Is Adamlari Dernegi (KARGID) ve Dogu Karadeniz Ihracatçilari Birligi (DKIB) ile Samsun’da faaliyet gösteren Karadeniz Sanayici ve Isadamlari Dernegi (KASIAD) ortakligi ile yürütülmektedir.


MEHMET SELIM KITAPÇI
GISHAD YÖN.KUR.BASK.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.