GÖRELE

GÖRELELİ BALIKÇIYA KÖPEK BALIĞI SÜPRİZİ

Giresun’un Görele ilçesinde kıyı balıkçılığı yapan Erkin Yavuz’un denize attığı mezgit ağlarına, 1.5 metre boyunda 45 kilo ağırlığında köpek balığı takıldı.

18 yıldır kıyı balıkçılığı yapan Erkin Yavuz, ilçenin Karaburun mevkisine açtıklarını mezgit ağlarına takılan köpek balığını tekneye zor çektiklerini söyledi.

Köpek balığının, mezgit ve kalkan gibi dip ağlarına takılır, değeri de diğer türlere göre yüksek olduğu biliniyor.

“Köpek balığı sinsi olur. Ağları takip eder. Ağlarda yakalanan balıkları yemek için saldırır. Tabi o da ağlara diğer balıklar gibi yakalanır ancak kurtulmak için ağı parçalar. Biz erken davrandık ağları parçalamadan onu zorla tekneye çekmeyi başardık. Köpek balığının aç kalıp ağdaki balıkları yemek için ağımıza takıldığını düşünüyorum. Geçen yıl 85 kilo ağırlığında yakaladığımız köpek balığının bu senede 45 kilogramını yakalamaktan memnunuz.”

Köpek balığının çok az miktarda yakalanan ve lezzetli bir balık türü olduğuna dikkati çeken Yavuz, köpek balığının kilosunun 45-50 liradan satıldığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.