GÜNCEL

MATHEW TAPPERT KÜMBET’TE BULUNDU

Kanada’dan Giresun’a Üniversite tezi hazırlamak üzere gelen Mathew Tappert elindeki broşürler ile çıktığı yolda Kümbet Cımbırtlık mevkiinde kayıp oldu.

Kanada Stanford Üniversitesi’nde Biyoloji öğrenimi gören Matthew Tappert, tez hazırlamak üzere geldiği Giresun’da yolunu kaybetti. Cımbırtlık orman yolunda tesadüfen oradan geçmekte olan Öğretmen Bilal Aksu, Hüsamettin Okur tarafından bulunarak Kümbet’e getirilen Tappert, İngilizce bilenlerin telefonla yaptıkları katkıyla ve yanındaki Türkçe notlarla meramını güçlükle anlattı.

Öğretmen Bilal Aksu’nun evinde konuk olan Kanadalı öğrenci, üniversitenin öğrencileri seçtiği konularda çeşitli ülkelere gönderdiğini, kendisinin de Giresun’u ‘kirazın dünyaya yayıldığı yer’ olduğu için seçtiğini anlattı. Matthew Tappert “Bir süredir bölgedeyim. Giresun’u Kirazın Anavatanı olduğunu öğrenince seçtim.Üniversitem yolladı. Otostopla yolculuğuma devem ediyorum. Turizm bürosundan aldığım kataloglardan öğrendiğim Kümbet’e gitmek üzere yaya olarak yola çıktım. Haritam beni yanılttı.Kayboldum, yanımda telefonum da yok; yolumu bulmaya çalışırken orman içinde arkadaşlarla karşılaştım, beni evlerine getirip konuk ettiler. Teşekkür ediyorum. Benim için çok güzel bir anı oldu. Büyükelçiliğimizi haberdar ettim. Ülkemde yaşadıklarımı anlatacağım” dedi.

mattewtampert

Öğretmen Bilal Aksu ise; Mattew’i su kaynaklarına bakmak için gittikleri sırada gördüklerini, önce tereddütle yaklaştıklarını sonra işaretle anlaşarak yanlarında Kümbet’e getirdiklerini söyledi. Aksu, “Bulmasaydık başına kötü bir şey gelebilirdi. Ülkemiz kötü tanınırdı. Hele İstanbul’da meydana gelen şu son olaydan sonra….Konukseverliğimiz onu çok etkiledi. Oğlum telefondan tercümanlık yaptı. Araştırması için gerekli kaynakları da verdik. Giresunla ilgili fotoğraflarda aldı. Güzel bir dostluk kurduk” dedi.

Kanadalı öğrenci Matthew Tappert, Giresun’dan ayrılarak İstanbul’a gitti.

Haber ve Resimler: Ufuk Kekül

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.