SON DAKİKA!

Gurbetçi Annelere Gün Dogdu

Bir dönemler Almanya da yasayip çocuk sahibi olan ve Türkiye ye dönüs yapan yaklasik 160 bin annenin, çocuk yetistirme sürelerinden kaynaklanan emekli ayligi hakki için müracaat etmedigi ortaya çikti.
Çocuk yetistirme süreleri için müracaat etmeyen Türk kadinlari simdi Alman Emeklilik Kurumu na (Deutsche Rentenversicherung) basvurarak, bu sürelerin dikkate alinmasi suretiyle emekli ayligi basvurusunda bulunabilecek.
1992 den önce dogan her çocuk için 1 yil, 1992 den sonra dünyaya gelen çocuk basina ise 3 yil emeklilik primi ödenen annelerin emekli olabilmesi için geriye kalan süreyi borçlanma hakki var.
Almanya da dogum yapan annelere aylik ödenecek paranin 79 euro oldugu ögrenildi. Ortalama bir yillik brüt kazanç elde ettikleri varsayilan annelere, emeklilik sistemi geregi bir tam puan veriliyor.
Halen bir puanin karsiligi ise 26 euro. 1992 den önce dogan çocuklar için ise sadece bir yillik emekli ikramiyesi yatiriliyor. Ancak emeklilik için 5 yil prim sarti bulunuyor ve annelerin geriye kalan 48 ayi borçlanma hakki doguyor. Bu durumdaki kadinlar da en az 70 euro aylik alabilecek.


Kaynak:Ekonomi Dünyasi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.