Uncategorized

Ishak Serdaroglu Neden ABD de Yasiyor?

1991 de geçirdigi cinnet sonucu dayisini öldüren Serdaroglu, 26 yasinda girdigi Fox Hill Cezaevi nde 18 ay hücrede kaldi. Cezai ehliyete sahip olmadigina karar verilen Serdaroglu, cezaevinin ardindan 13 yil Mid-Hudson Psikiyatri Merkezi nde gözlem altinda tutuldu. Ardindan da Long Island Pilgrim Psikiyatri Merkezi ne nakledildi. Son sekiz yildir Türkiye ye iadesi için hukuki mücadele veren Serdaroglu nu ABD li adli makamlar Türkiye ye teslim etmek konusunda karar vermis olsa da Saglik Bakanligi, New York ta hapis hayati yasayan 47 yasindaki Ishak Serdaroglu için henüz uygun bir yer bulamadi.


New York a bagli Suffolk Idari Bölge Mahkemesi, Serdaroglu nun Türkiye ye gönderilmesi karara baglamasina ragmen, cezai ehliyete sahip olmayan kisiler için Türkiye de bir merkezin olmamasi davayi uluslararasi hukukta örnek bir konuma tasiyor. Türkiye ile Amerika arasindaki suçlularin iadesi hakkindaki sözlesmeye göre; Ishak Serdaroglu normal bir suçlu olarak cezasini çekiyor olsaydi bugün Türkiye ye çoktan transfer edilmis olacakti. Sözlesme maddeleri arasinda cezai ehliyeti olmayan kisilere dair herhangi bir düzenlemenin olmamasi ise konuyu daha da karmasik hale getiriyor.


Pilgrim Psikiyatri Merkezi nde ziyaret ettigimiz Serdaroglu yasadiklarindan pismanligini her firsatta dile getiriyor: “Bir anlik gençlik siniriydi. Nasil yaptigima hala inanamiyorum. Iki yetiskin olmamiza ragmen; dayim üzerime çokça gelip fiziki siddet uyguluyordu. Gençlere tavsiyem, sinirlerine hakim olsunlar. Atacaklari adimlara dikkat etsinler. ” Olayin ardindan psikolojik olarak çok sikinti çektigini anlatan Serdaroglu, geride biraktigi 20 yilin kaybedilmis bir ömür oldugunu anlatiyor. Dil sorunu yüzünden çok sikinti çektigini anlatan Serdaroglu, “Eger hapis hayati yasayacaksam da cezami ülkemde çekeyim. ” diyerek “Türkiye nin beni neden kabul etmedigine hala bir anlam veremiyorum. ” diye konusuyor.


Kardesinin Türkiye getirilmesi için 2003 ten bu yana ugrasan Serdaroglu nun kiz kardesi Ayla hanim ise ilgisizlikten dertli:


“Çalmadigimiz kapi kalmadi. Her seyi tükettik. Bir hukukçu kadar hukuku ögrendim. Hakimler, derdimi anlatmama izin vermeden avukatin nerede diye soruyor.” diyor. Nisan ayinda kardesinin getirilmesi için kararin çiktigini hatta getirecek polislerin isimlerinin bile belli oldugunu anlatan Ayla Serdaroglu, Türkiye de yüksek güvenlikli psikiyatri merkezi olmadigi için kardesinin gönderilme isleminin son anda iptal edildigini söylüyor.


Adalet ve Saglik Bakanligi tarafindan transferi önce onaylanan fakat sonra iptal edilen Serdaroglu nun Türkiye getirilmesi için suan Saglik Bakanligi ndan gelecek cevap bekleniyor. Konuyla alakali görüstügümüz bakanlik basin müsavirligi, kisiye özel bir bilgi oldugu için Serdaroglu nun dosyasi ile alakali bir bilgi veremeyeceklerini belirterek, “Amerika da olan her sey Türkiye de de var. ” yorumunda bulundu.


Psikiyatri merkezinin 4 katinda yasayan Serdaroglu, bulundugu kat içinde etrafi geziyor hafta sonlari merkezin bahçesine çikabiliyor, disaridan yemek siparisi bile verebiliyor. Her gün sabah 6 da kalkan ve gün içindeki terapilere katilan Serdaroglu, en büyük özlemi ise 20 yildir göremedigi üç çocugu. Bugün birer yetiskin olan çocuklarinin evlenmek için kendisini beklediklerini söylüyor. 1990 da Kanada üzerinden ABD ye kaçak giren Serdaroglu, ülkede kaçak oldugu için merkez içinde diger hastalara saati 5 Dolar verilen çalisma hakkina da sahip degil. Cezai ehliyeti olmayan 26 kisi ile ayni kati paylasan Serdaroglu nun kaldigi merkezin, Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi nden çok ciddi bir farkinin olmadigi görülüyor.


2005 te yürürlüge giren Türk Ceza Kanunu nun 57. maddesine göre; suçu isledigi sirada akli olarak problemi olan sahislarin koruma ve tedavi amaçli olarak, yüksek güvenlikli saglik kurumlarinda tedavi altina alinmasi gerektigi belirtiliyor. Yüksek güvenlikten kastedilen ise iç ve dis güvenlik görevlilerine sahip, koridor kapilari sürekli kapali tutulan, elektronik güvenlik donanimlarina sahip bir merkez olmasi. Saglik Bakanligi na göre; Türkiye de henüz bu fiziki özelliklere sahip bir merkez ya da hastane bulunmuyor. Bu nedenle cezai ehliyeti olmayan suçlularin büyük bir çogunlugu, fiziki olarak yüksek güvenlikli hastane özelliklerine en yakin merkezlerin özel bölümlerinde gözaltinda tutuluyor.


Maddi olarak zor durumda olan Ishak Serdaroglu, Amerikan Türk toplumundan gelecek yardimlara da ihtiyaç duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.