SON DAKİKA!

Istabul da Yaglidere Parki Neden Yikildi?

Giresun Istanbul iline en çok göç veren 3 ilden biri. Verilen bu göçlerden bir kismida ilçelerimizden Yaglidere bu ilçemiz adina Istanbul Eyüp Yesilpinar da kurulu Yaglidere Parki bir sabah ansizin sorgusuz sualsiz yikildi. Yikim ile ilgili zamanin Yagliderliler Dernek Baskani simdi ise Giresun Dernekler Birligi Yönetim Kurulu Bskani Halil Kütük bir açiklama gönderdi. Noktasina ve vürgülüne dokunmadan yayinliyoruz;

 

“YAGLIDERE PARKI” ILE ILGILI HESAP SORACAGIZ”

 

 “Yaglidere ve Köyleri Kültür ve Yardimlasma Dernegi Baskani oldugum dönemde, Eyüp, Alibeyköy, Yesilpinar Mahallesi’nde bulunan ve üzerinde insaat molozlarinin bulundugu alani Yaglidere Hatira Ormani yapmak üzere, Eyüp Belediyesi’nden talep ettik. Eyüp Belediyesi, talebimizi uygun buldu ve 1995 yilinda, Eyüp Belediyesi tarafindan sifahen, Yaglidere ve Köyleri Kültür ve Yardimlasma Dernegi’ne tahsis edildi. “Eyüp Belediyesi Yaglidereliler Dernegi Hatira Ormani 1995” tabelamizi alan üzerine yerlestirdik.

Dönemin, Eyüp Belediye Baskani Ahmet Genç ile Istanbul Orman Bölge Müdürü Mustafa Özbay’in da istiraki ile arazi üzerinde yogun bir katilim ile tören düzenleyerek agaçlandirdik. Ilgili alani her sene, agaçlandirmaya devam ettik.

 

2004 yilinda ise, Eyüp Belediyesi, yeni bir düzenleme yaparak, park haline getirdi ve “Yaglidere Parki” ismi ile hizmete girdi.

Bir zamanlar moloz yigini olan, içerisinde tinercilerin cirit attigi, etrafindan geçerken insanlarin tedirginlik yasadigi alan korumaya alindi ve bugünkü hale getirildi. Yesilpinar Mahallesi’nin en güzel parklarindan biri oldu.

Simdi ise, hangi akla hizmet oldugunu bilmedigimiz nedenlerle 17 senede büyüttügümüz agaçlar kökünden kaziniyor. Bununla ilgili kanunlar çerçevesinde her türlü girisimde bulunarak, parkimizin kurtarilmasini saglayacagiz. Parkimizin birilerine peskes çekilmesine müsaade etmeyecegiz.

 

Bu hususla ilgili olarak, tüm sivil toplum kuruluslarimizla birlikte hareket ederek, emeklerimizin zayi edilmesini önleyecegiz. Tüm hemserilerimize ve Yesilpinar Mahallesi sakinlerine “Yaglidere Parki”na sahip çikilmasi konusunda göstermis olduklari duyarliliktan dolayi tesekkür ediyorum” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.