SON DAKİKA!
chpgiresunmilletvekilikaraahmetoglu

KARAAHMETOĞLU SORDU BAKAN DİNÇER CEVAPLADI

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’nün Vekaletle yönetilmesi hakkında Başbakan’ın cevaplaması istemiyle Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmeoğlu tarafından verilen yazılı soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dincer yazılı cevap verdi

 

karaahmetoglu

yazilicevap

Giresun Üniversitesinin vekaletle yönetilmesi konusunda 6 Ocak 2012 tarihinde Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğumuz soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER tarafından 2 Mart 2012 tarihinde verilen cevapta Bakanlık konuya ilişkin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) görüşlerini tarafımıza yanıt olarak iletmiştir.

YÖK; Ankara 4. İdare Mahkemesinin verdiği karara ilişkin yargı sürecinin devam ettiğini belirterek, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda rektör adaylarından bir ya da birkaçının adaylıktan çekilmesi halinde ne şekilde bir işlem tesis edileceğine dair bir hükmün olmadığı ve yasal bir boşluk bulunduğu belirtmiştir.

YÖK’ün bu konudaki mahkeme kararına rağmen, bundan habersiz davranıyor olması, hukuk tanımazlığının bir göstergesi olması yanında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun açık hükümlerini tanımadığının, kendi ile ilgili yasal mevzuatları işine gelmediğinde farklı yorumladığının da göstergesidir.

2547 Sayılı Kanunda bu konuda yasal bir düzenleme bulunmadığını, bir boşluk söz konusu olduğunu belirten YÖK mahkeme kararlarından hem habersiz hem Milli Eğitim Bakanlığını konu hakkında bilgilendirme konusunda ise taraflı ve yetersiz noktadadır.

Hal bu ki Ankara 4. İdare Mahkemesi kararına gerekçe olarak ilgili mevzuatı göstermektedir. Bu konuda gerek ulusal basında gerekse yerel basınımızda tartışmalar yapılmış, konu Başbakana, İlgili Bakanlığa TBMM Başkanlığına defalarca iletilmiş ve TBMM Kürsüsünden gündem dışı yaptığım konuşma ile de kamuoyu ve Milletvekillerine anlatılmıştır.

Görünmektedir ki; YÖK Giresun Üniversitesi ile ilgili tartışmaları, mahkeme kararlarını muhatap dahi kabul etmemekte, şehrimizin gelişiminde önemli bir görev üstlenmesi beklenen Üniversitemizin hukuksuzluğun girdabında yok edilmesini hedeflemektedir.

YÖK taraftır, Giresun Üniversitesinin kendi siyasi hedefleri doğrultusunda kadrolarının tasfiyesi için, bir denek olarak kullanılması söz konusudur.

Giresun’un bu alanda da en geride bırakılmasına seyirci kalanlar elbette Giresun kamuoyuna bunun hesabını vermek zorunda kalacaktır.

Selahattin Karaahmetoğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.