Uncategorized

Patron fabrikayi alip kaçti

Giresun’un Çanakçi ilçesinde bulunan bir tekstil fabrikasinin isçileri, fabrikayi kapatarak maaslarini ödemeden gittigini iddia ettikleri isyeri sahibi hakkinda sikayetçi oldular.

Giresun’un Çanakçi ilçesinde kurulu bulunan Çanakçi Tekstil Fabrikasi nda çalisan yaklasik 6 kisi, Görele Adliyesi önünde basin açiklamasi yaparak, isyeri sahibi Y.K nin, makine parkini haber vermeden tasidigini ve 90 isçinin 3 aylik alacagini vermeden kaçtigini savundular.

DÖNDÜKLERINDE FABRIKA YOKTU

2 yildir fabrikada makine operatörü olarak çalisan Göksel Özdemir, yaptigi açiklamada, “Is yerinden tüm çalisanlara bir hafta ücretsiz izin verildi. Izin süresi içinde is yerindeki makinelerin Giresun’un Piraziz ilçesinde Kirimli Tekstil adinda kurulan is yerine tasindigini ögrendik. Bizde yasal yollardan alacagimizi almak için Görele adliyesine gelerek mahkemeye basvurduk” dedi.

3 AYLIK MAASLARI VE TAZMINATLARI KALDI

Yasal haklarini aramak ve bu konuda bilgi almak için Görele Adliyesi ne geldiklerini ifade eden Özdemir, Bizim, içeride 3 aylik alacagimiz bulunuyor. Fabrika 15 Kasim 2009 tarihinde kuruldu o tarihten 04 Mayis 2011 tarihine kadar çalistik. Tek gelirimiz buydu. Çaresiziz. Fabrikada 90 isçi çalisiyordu alacaklari ve tazminatlari içeride kaldi. Hakkimizi sonuna kadar arayacagiz diye konustu.

KAÇMADIM DA…

Fabrika sahibi Y.K. alacagi olan herkesin alacagini kurusuna kadar ödeyecegini ifade ederek “Asla kaçarak gitmedim is ortagim olan Kerem Gödek, ablasinin hastaligini bahane ederek isin basinda olan esi Aysel Gödek’in isi biraktigini kendisinin de Çanakçi Ilçe Kaymakamligi’nda görevli oldugunu ileri sürerek ilgilenemeyecegini söyledi. Ben de kendisine bu sartlar altinda burada yalniz basima yapamayacagimi söyledim ve daha önce Piraziz ilçesinde kiraladigim FISKOBIRLIK binasini onararak merkez atölye haline getirdim. Amacim Çanakçi’ya da buradan is vermekti. Oradaki insanlarda çalismaya devam edeceklerdi. Yalniz kalinca burada bulunan makinelerimle tüm isçileri servis koyarak Çanakçi’dan Piraziz’e götürmek zorunda kaldim. Bu durumu Kerem Gödek’ten tüm çalisan personele söylemesini istedim ama Kerem Gödek isçilere söylememis böylece isçiler benim kaçtigimi zannetmisler” seklinde konustu.

GERI ADIM ATTI

“Çalisan isçilerimin en az 15 kisiden az olmamak kaydiyla Çanakçi’dan buraya gelerek çalismak isteyen herkese öncelik verilecektir ve servis ücreti bizden olmak kosuluyla her gün Çanakçi’dan Piraziz’e getirip götürecektir” diyen Y.K. “Piraziz’de kalmak isteyen herkese kiralik ev bulmakta da garanti veriyorum. Alacak konusunda da tekrar söylüyorum herkesin alacagini kurusuna kadar ödeyecegim” ifadelerini kullandi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.