SON DAKİKA!
giresunsebinkarahisar

ŞEBİNKARAHİSAR İLMEK PROJESİ HAYATA GEÇTİ

Giresun’un Şebinkarahisar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan “İlmek İlmek Dokuma Projesi” uygulanmaya başladı.

tamzarabezi

tamazarabezisebinkarahisar

Proje kapsamında yörede önemli bir kültüre sahip olan Tamza Dokuması’nın hayat bulacağını belirten Kaymakam Avni Oral aynı zamanda yöre kadınları için aile ekonomilerine katkı sağlanacağına dikkat çekti. Kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş Tamzara dokumasını yeniden canlandırmak için hazırlanan proje ile ilgili bilgi veren Kaymakam Oral, ” ‘İlmek İlmek Turizm’ adlı proje, dokuma kursunun açılmasıyla birlikte start aldı. 2010 yılında Turizmde Bölge potansiyelinin harekete geçirilmesine yönelik Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan ve yüzde 75 hibe desteği alan ‘İlmek İlmek Turizm’ adlı proje dokuma kursu uygulanmaya başlandı. Bu kurs ile genç kız ve kadınlarımız Tamzara dokumasına hayat vermeye başladı. Bu proje ile kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş Tamzara Dokuması’nı yeniden canlandırmak, sandıklarda kalan bu kültürel değeri gün yüzüne çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Bu kurslarımızda dokunan ürünlerle fuarlara katılacağız ve çok yakında kuracağımız teşhir standında sergileyeceğiz. Yöresel dokumamız olan ve unutulmaya yüz tutmuş Tamzara Dokuması’nı turizm objesi haline getirip ilçemizin tanıtımında kullanacağız” dedi.

Kaymakam Oral, bu sanatı öğrenen ve icra edenlerin hem meslek sahibi olacaklarını hem de bu kültürel değerlerin yaşamasına katkıda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.