ESPİYE

SEPET ŞELEK USTASI KALDI MI?

Giresun’un yüksek köylerinde hala kullanılmaya devam eden Çubuk’tan örme Sepet, Şelek ustalığı tarihe karışmak üzere.

Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Soğukpınar beldesi merkez mahallesinde yaşayan 5 çocuk babası Yılmaz Kılıçarslan yaptığı el işi örme sepet ve büyük şelekleri unutulmaya yüz tutan bu el sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Soğukpınar beldesi merkez mahallesinde yaşayan 57 yaşındaki Yılmaz Kılıçarslan, 30 yıldır babadan öğrendiği el işi sepetleri yaparak aynı zamanda geçimini de sağlıyor. Bu el sanatını babasından öğrenen ve 30 yıldır bu işi yapan Yılmaz Kılıçarslan, yaptığı sepetleri halk pazarlarında sattığını söyledi.

Ancak gün geçtikçe el işi örme sepetlere olan ilginin azaldığını, sepetlerin artık insanlar tarafından eskisi kadar rağbet görmediğini ifade eden Yılmaz Kılıçarslan, “Ben sepet yapmasını babamdan öğrendim. Babam da dedemden öğrenmiş. Bu yaşıma kadar bütün geçimimi bu işten sağladım. Plastik ve alüminyum sepetler çıkınca, Artık eskisi kadar sepet satamıyorum” diye konuşuyor.

El işi örme sepetleri fındık ağacından yaptığını ve yaptığı işin çok zor olduğunu ifade eden Yılmaz Kılıçarslan, yapacak başka bir işinin olmadığını da sözlerine ekledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.