Uncategorized

Sükrü Gençten Muhtesem Iftar

Sariyer Belediyesi tarafindan düzenlenen “1.Uluslararasi Sariyer Barisa Çagri Festivali” ile Müslüman, Hiristiyan, Musevi, Sünni-Alevi, Katolik, Ortodoks, Protestan, Süryani kisacasi  her dinden ve her mezhepten inanç temsilcisi kendi inanisinda baris için dua etti. Dünyaca ünlü sanatçilar en güzel eserlerini baris için seslendirirken Anadolu Atesi baris için dans etti.
1 Eylül Dünya Baris Günü nde baris rüzgarlari Sariyer’den esti. Sariyer Belediyesi tarafindan birincisi düzenlenen 1. Uluslararasi Sariyer Barisa Çagri Festivali’nde inanç önderleri bir araya gelerek baris için dua ederken, yerli ve yabanci birçok sanatçi da seslendirdikleri eserler ve dans gösterileriyle Sariyer’den dünyaya baris çagrisi yapti.  
Sariyer’deki Darüssafaka Maslak TIM Salonu’nda yapilan festivale, inanç önderlerinden Istanbul Süryani Ortodoks Metropolitligi adina Peder Melki Akyüz, Türkiye Hahambasisi Rav Izak Haleva, Istanbul Protestan Kilisesi Vakfi Ruhani Lideri Pastör Carlos Madrigal, Katolik Kilisesi adina Papaz Dariusz Wisniewsky, Ermeni Ruhani Meclis Lideri Aram Atesyan, Istanbul Süryani Ortodoks Metropolitligi adina Melek Rona, Alevi Dedesi Mehmet Mullaoglu ve Diyanet Isleri Baskanligi adina Istanbul Müftüsü Mustafa Çagrici katildi.
Festivale, CHP Genel Baskan Yardimcisi  Bihlun Tamayligil, CHP Genel Setreter Yardimcisi Algan Hacaloglu, CHP Istanbul milletvekilleri Mehmet Sevigen, Mehmet Ali Özpolat, Çetin Soysal, Bayram Meral, Sacit Yildiz, Atasehir Belediye Baskani Battal Ilgezdi, Çatalca Belediye Baskani Cem Kara, CHP MYK üyeleri Ali Kiliç ile Sirri Özbek, CHP Istanbul Il Baskan Yardimcisi Ugur Göksoy, Il Genel Sekreteri Mehmet Ugur Afacan, ABD Konsolosu Sharon Wiener, Polonya Konsolosu Marcin Wilczek, Iran Konsolosu Majid Khoiniha, DISK Genel Baskani Süleyman Çelebi ve ilçe protokolü katildi.  
Sariyer Belediye Baskani Sükrü Genç’in Büyüdere’deki Fuat Pasa Oteli’nde verdigi iftar yemeginin ardindan festivalin yapildigi salona geçen inanç önderleri dünya barisi için hep birlikte dua ettiler. Iftar yemegine Ermeni sanatçi Djivan Gasparyan, Yavuz Bingöl ve Anadolu Atesi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdogan da katildi.
Baskani Sükrü Genç, Sariyer’deki Darüssafaka Maslak TIM Salonu’nda yapilan festivaldeki açilis konusmasinda, Sariyer’i bir baris ve kültür kenti yapma yolunda önemli bir adim attiklarini vurguladi.  
Sariyer’in Müslüman, Hiristiyan, Musevi, Sünni-Alevi, Katolik, Ortodoks, Protestan her dinden ve her mezhepten inancin yillardir yan yana yasadigi bir baris ilçesi olduguna dikkat çeken Baskan Sükrü Genç, 1. Uluslararasi Sariyer Barisa Çagri Festivali ile baris rüzgarlarini Bogaz’dan tüm dünyaya estirdiklerini kaydetti.  
Baskan Sükrü Genç, “Bugüne kadar baris için çok güzel sözler söylendi. En güzel siirler, öyküler, romanlar baris için yazildi. En güzel sarkilar baris için notaya döküldü. Dualarimizi, dünyamiza barisin egemen olmasi dilekleriyle bitirdik. Ve hala dünyamiza barisin egemen olmasi için çaba gösteriyoruz, gösterecegiz de. Sariyer’i dünya baris sürecinin merkezi yapmak istiyoruz” dedi.
“Inançlar ve kültürler baris çagrisi yapiyor”
Baskan Sükrü Genç, Türkiye’nin de içinde bulundugu cografya basta olmak üzere dünyanin birçok bölgesinde, binlerce insan savaslarda ve savasin yarattigi yoksulluk nedeniyle hayatini kaybetmesine kayitsiz kalmanin mümkün olmadigina dikkat çekerek su görüsleri dile getirdi:  “Ben, dünyadaki bütün inançlarin ve kültürlerin baristan yana olduguna inaniyorum. Sizlere kaynak belirtmeden birkaç küçük cümle okumak istiyorum: “Baris, daima hayirlidir.” “Barisi ara ve sürdür.” “Birbirinizle baris içinde yasayin.” Birbirinden bir farki var mi sizce bu cümlelerin? Evet, haklisiniz, yok. Bu cümleler nerede yaziyor söyleyeyim; Birincisi Kur’an-i Kerim’de, ikincisi Tevrat’ta, üçüncüsü ise Incil’de… Yani üç büyük semavi din de insanliga baris çagrisi yapiyor. Bu mesaj, sadece bu üç büyük dinin degil, diger bütün inançlarin ve kültürlerin de ortak çagrisi.
Hiçbir kültür savas üzerine olusturulmadi. Peki, durum böyleyse, özellikle bizim de içinde bulundugumuz cografya basta olmak üzere neden insanlar dünyanin her tarafinda savas nedeniyle ölüyor?”
“Savas olmazsa, yoksuluk da olmaz”
“Neden inançlarimizin ve kültürlerimizin insanliga yaptigi baris çagrilarina kulak tikaniyor” diye soran Sariyer Belediye Baskani Sükrü Genç, su görüsleri dile getirdi: 
“Biz bu gece inançlarimizin ve kültürlerimizin bize ögrettigi barisin dünyamizda daim olmasi için bir araya geldik. Neden dünya bu ekonomik kriz ortamini yasarken biz baristan bahsediyoruz. Çünkü baris ve istikrar olmadan mutluluk da zenginlik de olmaz. Çünkü ülkeler bütçelerinin en büyük bölümünü savunma harcamalarina harcarlar. Oysaki baris ortaminda bütçeler yoksullugun ortadan kaldirilmasi için, issizlere is bulunmasi için harcanirsa iste o zaman gerçekten mutlu olabiliriz.”
“Baris yasam biçimi olmalidir”
Sariyer ilçesi olarak, Sariyer Belediyesi olarak ve Sariyer Belediye Baskani olarak, dünyaya  Bogaz’dan bir baris çigligi gönderdiklerini kaydeden Baskan Sükrü Genç, “Bu çigligimizin dünyanin dört bir tarafinda yankilanmasini ve dikkate alinmasini istiyoruz. Dünyanin her tarafinda baris isteyen herkesin, bugün baris için dua etmesini, baris için sarki söylemesini, baris için dans etmesini ve baris için siirler okumasini istiyoruz. Barisin bir yasam biçimi olmasini istiyoruz” dedi. 
Baskan Sükrü Genç sözlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta baris, dünyada baris” sözleriyle sonlandirdi.
Festivalde Bulgaristan’dan Nedyolko Nedyolkov, Almanya’dan Terrel Woodbury, Yunanistan’dan Cafe Aman Istanbul, Iran’dan Maryam Akhondy&Banu, Ermenistan’dan dünyaca ünlü sanatçi Djivan Gasparyan, Türkiye’den ise Yavuz Bingöl müzigin ezgileriyle dünyaya baris çagrisi yapti. Sanatçilar daha sonra hep birlikte söyledigi “Sari Gelin” türküsü büyük begeni topladi. Konserin ardindan inanç önderleri sirayla kendi dillerinde baris için dua etmesinin ardindan, Türkiye’nin dünya çapindaki en önemli halk danslari grubu Anadolu Atesi ise baris için dans etti. 

 

Iftar sonrasi düzenlenen sölende görülmeye degrdi.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.