Uncategorized

TMO Findigi Marketlere Satiyor, Vatandas 9.90 Tlden Findik Yiyecek

Findik alimindan vazgeçen Toprak Mahsulleri Ofisi, depolardaki ürünü eritmek için ilk özelligi tasiyan yeni bir sözlesme yapti. Ofis stokunda bulunan 520 bin ton findigi, ezme ve yag olarak büyük market zincirlerine satacak. Toptan fiyatina kavrulmus findigi marketlere 8,10 liraya veren Ofis, firmalara da vatandasa 9,90 liraya satma sarti getirdi. Böylece vatandas piyasada 12 liranin altina düsmeyen iç findigi TMO satis bürolari disinda süpermarketlerde de ucuza alacak.


TMO 2008 yili mahsulü Giresun kalite kabuklu findiklardan imal edilen iç findik, sekerli findik ezmesi ve rafine findik yagini Azami Raf Satis Fiyati Uygulamasi ile market zincirlerine veriyor. Ülke genelinde dagitim agi bulunan firmalara da satilacak findigin eritilmesi hedefleniyor. Market zincirlerine ve ülke genelinde dagitim agi bulunan firmalarin 24 Temmuz 2009 tarihi mesai bitimine kadar TMO nun Findik Isleri Dairesi Baskanligi na yazili olarak basvurma hakki bulunuyor. Firmalar findik taleplerini ve dagitim aglari hakkindaki detayli bilgileri Ofis e sunuyor. Su ana kadar 4 büyük firma findik alimi için TMO ya müracaatta bulundu. TMO, yapilacak degerlendirmelerden sonra market zincirleri ve ülke genelinde dagitim agi bulunan firmalarla findigin satisi için sözlesme imzalayacak. Ofis in belirleyecegi noktalarda bir program dahilinde ürün teslimi yapilacak.


Satis sözlesmesi imzalanmadan önce firmalar Ofis e toplam sözlesme bedelinin yüzde 25 i oraninda teminat verecek. Yetkililer, büyük marketlerin taleplerini gönderdiklerini belirtti. Ne kadar talep istediklerine yönelik program yaptiklarini kaydeden üst düzey Ofis yetkilisi, “Ülke genelinde dagitim agi olan farkli illerde magazasi bulunan sirketlere verecegiz. Marketler her kalemden ayri talepte bulanabilecegi gibi hem kavrulmus findik hem yag isteyebiliyor.” diye konustu. Ofis satis bürosunda kavrulmus findigi 9,90 liraya sattiklarini aktaran ayni yetkili, “Marketler 9,90 lirayi geçemez bunun denetimini biz yapacagiz.” ifadelerini kullandi. Su ana kadar daha çok Ankara disindan firmalar ürün almak için Ofis e talepte bulundu.


Ürün Toptan Fiyat* Azami Raf Fiyati*


1 kg kavrulmus findik 8,10 9,90


500 gr kavrulmus findik 4,10 5


430 gr findik ezmesi 4,20 5


1 kg findik yagi 3,70 4,75


5 kg findik yagi 16,50 22


*Adet/lira-Kdv hariç


TMO verileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.