Uncategorized

Trabzon un Kurtulus Gecesi nde Giresun Dayanismasi

Muhtesem bir programla gerçeklestirilen etkinliklere GIRDEF Genel Baskani Sitki Ada ile GIRDEF Genel Baskan Vekili Ethem Bakar da onur konugu olarak katildi.

 

Trabzon Federasyonu, Trabzon’un düsman isgalinden kurtulusunun 93. yili münasebetiyle Istanbul, Bostanci Gösteri Merkezi’nde bir sölen düzenledi. Trabzon’dan bin kilometre uzakta, Istanbul’da düzenlenen Organizasyonuna ilgi beklenenden fazla oldu.

Erol Yanik ile Hayri Ayvaz’in sundugu gece, Istiklal Marsi’nin okunmasi ve saygi durusuyla basladi. Ardindan sehitlerin ruhu için Kur’an okundu.

 


  

Gecenin protokol konuklari arasinda CHP Genel Baskan Yardimcisi Volkan Canalioglu, Akçaabat Belediye Baskani Sefik Türkmen, Kartal Belediye Baskan Yardimcisi Ibrahim Sari, Üsküdar Belediye Baskan Yardimcisi Av. Hilmi Türkmen, CHP Istanbul Il Baskani Nebil Ilseven, Ordu Dernekler Federasyonu Baskani Sabri Çelebi, KARKON Genel Baskan Yardimcisi Tahsin Sögüt, Amasya Dernekler Federasyonu Baskani Ismail Aktas, Giresun Dernekler Federasyonu Baskani Sitki Ada, Ordu Dernekler Federasyonu Kurucu Baskani Salih Ziya Cörüt, SALFED Baskani Muzaffer Bayraktar, Kurucu Baskani Harun Özdemir,   KARKON Genel Sekreteri Ethem Bakar, Trabzon Egitim, Kültür ve Sanat Dernegi Baskani Seyfi Erbas, CHP Beylikdüzü Ilçe Baskani Ekrem Imamoglu ve çok sayida sivil toplum örgütü yöneticileri yer aldilar.

 KARKON (Karadenizliler Konfederasyonu) Genel Baskani ve geceyi düzenleyen Trabzon Federasyonu Baskani Tahsin Usta, gecenin anlam ve önemine dair yaptigi konusmada sunlari söyledi. “Bilindigi gibi Trabzon’umuz, Rus ordulari tarafindan iki yil süreyle isgal edildi. Yöre halki göçe zorlandi. Trabzon ve bütün Anadolu’ya karamsarlik hakimdi. 1917’de Rusya’da devrim olunca 24 Subat 1918’de Rus ordulari geri çekildikten sonra Türk kuvvetlerinin sehre girmesiyle esaret sona ermis oldu. Biz de bir daha düsman isgaline ugramamak ve bu bilincimizi canli tutmak için 24 Subat gününü kurtulus günü olarak kutluyoruz. Dünya döndükçe de kutlamaya devam edecegiz.
Düsman isgalinin ne demek oldugunu iyi bilen Trabzon’lular, Atatürk önderligindeki Kurtulus Savasi’na dört elle sarildilar. Karadeniz, Kurtulus Savasi’nin basladigi yerdir. Trabzon ilk direnis örgütlerinin, derneklerinin kuruldugu yerdir. 19 Mayista ve Kurtulus Savasinda Atatürk’ün yaninda ve ön saflarda olan biz Trabzonlular bu günde onun ilkelerinin ve kurdugu cumhuriyetin bekçileriyiz. Bunun için Yasasin Türkiye ve Ne utlu Türküm Diyene diyoruz.
Karadeniz uzun yillardir göç vermektedir. Bugün Trabzon’da yasayanlardan daha çok Trabzon’lu Istanbul’da yasamaktadir. Ülkemizin ve hâttâ Dünya’nin her tarafinda Trabzon’luya rastlamak mümkündür. Bizler gurbete gelirken gözümüzün yasi görünmesin diye dönüp geriye bakmadik. Ama Trabzon’umuzu da unutmadik. Kültürümüzü ve degerlerimizi unutmadik. Trabzon’dan bin kilometre uzakta, Trabzon’u yasamaya ve yasatmaya çalisan siz degerli hemsehrilerimize ve derneklerimize çok tesekkür ediyoruz. Trabzon Karadenizin agabey kentidir. Bizimde üyesi oldugumuz Karadeniz Konfederasyonu ile birlikte basarili isler yapacagiz, bölgemizin çikarlarini savunacagiz.
Ortadogu ülkeleri kayniyor. En son Libya’da karisikliklar çikti. Orada öldürülen tek Türk ne yazik ki Trabzon’lu bir hemsehrimiz oldu. O da bundan üç ay önce is için gurbete, Libya’ya gitmisti. Kendisine rahmet, bütün Trabzon’lulara bas sagligi diliyoruz. Oradan gemiyle gelenlerin birinin sirtinda Trabzonspor formasi oldugu da gözlerinizden kaçmamistir. Iste Trabzon’lu olmak böyle bir seydir” Tahsin Usta, gecenin düzenlenmesinde katkisi olan herkese tesekkür ederek konusmasini bitirdi. 

 Geceye sanatçi olarak Sevim Akin, Özkan Pekin, Muhammed Yamaç, kaval ustasi Kerim Aydin, Salpazari Kasimagzi Köyü Dernegi kolbasti ekibi, Sayvançatak Köyü Dernegi kiz horon ekibi ve Sancaktepe Salpazarlilar Dernegi erkek horon ekibi katildilar. 

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.